Mundial. Kto wyjdzie z grupy i jakie szanse ma Polska na Mistrzostwach Świata

14 czerwca zaczynają się mistrzostwa świata. Polska gra w grupie H z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Jakie szanse Polska ma na mistrzostwach świata? Kto wyjdzie z grupy?

Zdaniem większości ekspertów z magazynu "Sports Ilustrated" Polska nie wyjdzie z grupy na mistrzostwach świata w Rosji. Tylko jeden z nich uważa, że udział w turnieju zakończymy dopiero w 1/8 finału.

Polska Litwa - ostatni sprawdzian Reprezentacji Polski

Eksperci magazynu "Sports Ilustrated" przeanalizowali szanse poszczególnych reprezentacji podczas zbliżających się mistrzostw świata. Ich zdaniem Polacy mają bardzo mocną grupę, z typowaną na "czarnego konia" turnieju Kolumbią i wielkim sukcesem drużyny Adam Nawałki będzie awans do fazy pucharowej.

Wyliczyli szanse Polski na MŚ

Aż trzech z czterech ekspertów tego magazynu (Jonathan Wilson, Luis Miguel Echegaray oraz Grant Wahl) uważa, że reprezentacja Polski, w szczególności pod nieobecność Kamila Glika, odpadnie już po fazie grupowej z mistrzostw świata.

Jedynie Brian Straus jest zdania, że możemy wyjść z grupy, nawet zajmując w niej pierwszej miejsce. Natomiast w 1/8 finału zawodnicy Adama Nawałki odpadną po meczu z drugą drużyną gr. G, czyli Anglią.

Amerykańscy eksperci nie dają szans Polakom na mistrzostwach

Eksperci postarali się wytypować również faworyta do wygrania całego turnieju i tutaj zdania są dosyć podzielone. Wahl oraz Wilson wytypowali, że tytuł mistrzowski powróci do Hiszpanii. Według Strausa turniej wygrają Francuzi, którzy w finale pokonają Niemców, natomiast Echegaray uznał, że 15 lipca z końcowego triumfu będą się cieszyć Brazylijczycy, również po wygranej nad Niemcami.

Wyliczenia CIES Football Observatory

Hiszpanie murowanymi faworytami do wygrania mistrzostw świata, a na szarym końcu Panama - wynika z raportu opublikowanego przez CIES Football Observatory, które oceniło szanse mundialowe szanse wszystkich ekip.

Jak tworzono ranking?

CIES Football Observatory pod uwagę brało dwa wskaźniki - średni procent meczów, które zagrało 23 najczęściej powoływanych piłkarzy od 1 lipca 2017 roku oraz poziom klubów, w których ci piłkarze występowali. Na tej podstawie ułożono ranking sił poszczególnych ekip.

Z wyliczeń CIES wynika, że murowanym kandydatem do wygrania imprezy w Rosji jest Hiszpania. Jej piłkarze zagrali w 81 procentach meczów ligowych, a do tego reprezentują kluby z bardzo silnych lig (średnia 1,37). Hiszpanie w zestawieniu otrzymali 100 punktów rankingowych.

Jeszcze trzy inne reprezentacje uzyskały ponad 80 punktów rankingowych. Na drugim miejscu w zestawieniu z 89 punktami znaleźli się Brazylijczycy (78 proc. meczów i 1,27 poziom klubów), na trzecim Francuzi z 84 punktami (69 proc. i 1,35 pkt.), a na czwartym Niemcy - 82 punkty (73 proc. i 1,25 pkt.).

Całkiem wysoko oceniono siłę reprezentacji Anglii (74 punkty) oraz Belgii (72 punkty). Tuż za nimi Argentyna z 69 punktami. Kolejne drużyny nie zebrały dwóch trzecich możliwych punktów.

Chorwaci (64 punkty) są tuż przed mistrzami Europy Portugalczykami (63 punkty) i Szwajcarami (60 punktów).

Ponad 50 punktów uzyskały reprezentacje Danii (56), Kolumbii (56) oraz Urugwaju i Rosji (obie ekipy po 51).

Ile punktów zdobyła Polska?

Autorzy rankingu wyliczyli, że reprezentanci Polski zagrali średnio w 67 procentach meczów swoich drużyn, a siłę klubów, w których występują, ocenili na 0,77. Z tych wyliczeń wyszło, że biało-czerwoni zebrali 47 punktów rankingowych, co daje im 15. miejsce w zestawieniu.

Spośród grupowych rywali Polaków lepieje oceniona została Kolumbia (56 punktów), a Senegal i Japonia gorzej (odpowiednio 43 i 37 punktów rankingowych). Senegal w zestawieniu jest 18., a Japonia 21.

Co ciekawe, Senegalczycy i Japończycy grali więcej meczów ligowych w swoich klubach od Polaków, ale poziom ich drużyn oceniono niżej.


Spośród 32 uczestników mundialu najniżej oceniono siłę Panamy, bo tylko na 12 punktów. Jej piłkarze mieli najmniejszy średni procent rozegranych meczów (47 proc.), a do tego reprezentowali najsłabsze kluby (0.28).

Grupy na mistrzostwach, terminarz i mecze Polaków

Więcej o: