PZPN szuka przyszłych gwiazd reprezentacji. Zaprosił do współpracy juniorów Interu, Arsenalu i Atletico Madryt

W polskiej ambasadzie w Londynie doszło do spotkania pomiędzy PZPN a grupą 50 chłopców i dziewcząt z polskimi korzeniami. Celem spotkania jest nakłonienie młodych talentów z najlepszych klubów Europy, aby w przyszłości reprezentowały Polskę.

PZPN organizuje przegląd piłkarskich talentów w Londynie od 2015 roku. Październikowe spotkanie było trzecim, wcześniej odwiedzono również inne kraje, np. Niemcy - w Kolonii odbyło się ich już dziewięć.

Czemu Anglia? Na Wyspach mieszka ponad milion Polaków, większość wyemigrowała po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dlatego w ciągu kilku najbliższych lat dzieciaki osiągną wiek ”dojrzały piłkarsko”, a PZPN już teraz chce ich przekonać do reprezentowania Polski.

Paweł Żuk z Evertonu (kadra U-17), Bartosz Zynek z Queens Park Rangers (U-16), Wiktorie Fronc i Kiszkis reprezentujące Arsenal (kadra U-15 dziewcząt) i kilka innych uczniów najlepszych akademii piłkarskich świata jak Atletico Madryt, Chelsea czy Inter Mediolan – te wszystkie dzieci uczestniczyły w spotkaniu. Najważniejszą postacią reprezentującą PZPN w Londynie był Przemysław Soczyński. Założyciel strony skauci.uk od kilku lat współpracuje z polską federacją i to on zorganizował spotkanie.

- Robiłem to pierwszy raz. Prawie nie spałem z nerwów, czy wszystko się uda – mówił „Przeglądowi Sportowemu”.

Selekcjonerzy kadr Polski od U-15 do U-18 (Marcin Dorna, Przemysław Małecki, Bartłomiej Zalewski i Wojciech Tomaszewski, Nina Patalon) byli obecni na spotkaniu. Jak byli skuteczni? Przekonamy się dopiero za kilka lat.