Polska na dziewiątym miejscu w rankingu UEFA

Polska jest obecnie na 9. miejscu w rankingu UEFA na podstawie, którego będą formowane grupy Ligi Narodów UEFA - poinformował Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN. W nowej odsłonie rankingu FIFA, która zostanie opublikowana na 6 lipca Biało-Czerwoni będą przynajmniej na siódmej pozycji.

Dzięki zwycięstwu z Rumunią (3-1) Polska w najbliższym rankingu FIFA awansuje na co najmniej siódme miejsce. Może być jeszcze wyżej, ale jej los zależy od ekip, które będą rywalizowały w Pucharze Konferederacji. Tak czy inaczej nigdy wcześniej polska kadra nie była tak wysoko w rankingu FIFA.

Co ciekawe, w klasyfikacji światowej Biało-Czerwoni będą wyżej niż w rankingu UEFA. - Polska jest obecnie na 9. miejscu w rankingu UEFA na podstawie, którego będą formowane grupy Ligi Narodów UEFA - poinformował Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Skąd taka rozbieżność w wynikach? Rankingi różnią się pomiędzy sobą sposobem obliczania punktów. W rankingu FIFA pod uwagę brane są wszystkie mecze reprezentacji z ostatnich czterech lat, a od wyniku meczu, jakości rywala i rodzaju rozgrywek zależy, ile punktów zostanie przyznanych. W rankingu UEFA brane pod uwagę są tylko mecze o punkty w ME, MŚ i turniejach eliminacyjnych. Turniej eliminacyjny i finałowy jest ujmowany łącznie jako jeden cykl, zaś pod uwagę przy obliczaniu danego rankingu brane są 2 ostatnie takie cykle oraz 1 z turniejów eliminacyjnych lub finałowych.

Ranking UEFA nabrał znaczenia, bo będzie podstawą do uszeregowania reprezentacji w odpowiednich dywizjach Ligi Narodów, nowego formatu rozgrywek, który ma zastąpić mecze towarzyskie.

Europejska federacja podzieli 55 europejskich reprezentacji na cztery dywizje. W A i B wystąpi po 12 zespołów, w C - 15, w D - 16. O tym, w której lidze wystąpi zespół, zdecydują wyniki eliminacji i mundialu 2014, eliminacji i Euro 2016 oraz eliminacji mundialu 2018. Polska zajmuje w rankingu UEFA 9. miejsce, czyli mieści się w Dywizji A.

O ostatecznym kształcie rozstawień zdecyduje ranking z listopada 2017 roku, gdy zakończą się eliminacje MŚ.

Zobacz wideo
Więcej o: