Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Nadzieja na Mundial. Warto być wolontariuszem

W słowniku PWN czytamy, że wolontariat to bezpłatna forma stażu. Jednak bezinteresowna pomoc, zwłaszcza w sporcie, niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko rozwija, ale także uczy tolerancji i wyrozumiałości

Od wielu lat organizacje sportowe, takie jak FIFA i UEFA rekrutują wolontariuszy pracujących na Mistrzostwach Świata i Europy. Żeby zostać praktykantem, należy przesłać do centrali swój życiorys, znać język angielski w stopniu komunikatywnym, a następnie przejść pomyślnie przez cały proces rekrutacji.

Nie ma tu miejsca na przypadek. Zarówno FIFA, jak i UEFA wszystkie imprezy organizują perfekcyjnie. Niepozorna praca wolontariuszy, być może niedostrzegana przez kibiców, jest szalenie istotna. Bez nich nie mogłyby funkcjonować chociażby strefy kibica.

Aby dostać się w poczet tych, których CV po zakończonym turnieju zostanie wzbogacone adnotacją „UEFA Euro volunteer” trzeba posiadać odpowiednie cechy charakteru. Należy być cierpliwym, uśmiechniętym, komunikatywnym i tolerancyjnym. Zwłaszcza na ten ostatni aspekt kładziony jest szczególny nacisk - UEFA i FIFA od wielu lat walczą z rasizmem.

Młodzi ludzie chętnie poświęcają swój czas i angażują się w takie przedsięwzięcia. Przed Euro 2016 do UEFA spłynęło dwadzieścia dwa tysiące aplikacji! Kandydaci pochodzili z niemal stu pięćdziesięciu państw. Te liczby robią wrażenie. Wielu może się zastanawiać, dlaczego młodzież chce pracować za darmo. Przyczyn takie stanu rzeczy jest kilka - głównie chęć przeżycia przygody, poznania nowych ludzi i świata, a także zdobycie cennego doświadczenia.

Przeżycie takiej imprezy od środka zaprocentuje w przyszłości, w rozmowach o pracę. Sekretarz redakcji sportowej, wybierając między dwoma potencjalnymi pracownikami o tych samych kwalifikacjach, przychylniej spojrzy na tego, w którego „aktach” widnieje wpis o wolontariacie na imprezie piłkarskiej.

Wykazać się można nie tylko w czasie największych futbolowych imprez, ale także wydarzeń sportowych organizowanych na mniejszą skalę. Doskonałą okazją do zdobycia cennego doświadczenia są odbywające się w Polsce Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Rozgrywki organizowane są przez Stowarzyszenie ,,Nadzieja na Mundial” przy wsparciu Continental, producenta opon i wiodącego dostawcę rozwiązań dla branży motoryzacyjnej. Choć Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej są mniejszym wydarzeniem niż Turnieje organizowane przez globalne organizacje sportowe, towarzyszy im niezwykła idea – rozpalenie iskierki nadziei w sercach najmłodszych, u których o nią najtrudniej.

Wolontariusze w czasie rozgrywek i przed ich rozpoczęciem mają ręce pełne roboty – pomagają uczestnikom z takich egzotycznych krajów, jak Tajlandia, Wietnam czy Kolumbia, w poruszaniu się po stolicy Polski, porozumiewają się w ich imieniu z organizatorami, a także pełnią funkcję kierowników drużyny. Do tej pory w czterech edycjach Mistrzostw Świata łącznie wzięło udział około 1000 młodych piłkarzy i pomagało im łącznie ponad 200 wolontariuszy. To fajny sprawdzian. Człowiek zobligowany do wykonania wspomnianych czynności wiele się uczy i dowiaduje, przede wszystkim o sobie. Dostrzega, w czym jest dobry, a co może poprawić. Poszerza horyzonty. Rozwija cechy przywódcze lub te odpowiedzialne za pracę zespołową.

Kolejny Mundial zbliża się wielkimi krokami. Wciąż można starać się o angaż.

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ