Artur Boruc zakończył reprezentacyjną karierę!

Artur Boruc już nie zagra z orzełkiem na piersi. Bramkarz angielskiego Bournemouth za pośrednictwem oficjalnej strony klubu ogłosił zakończenie kariery reprezenentacyjnej. W kadrze wystąpił 64 razy.

Mistrzyni świata Joanna Jędrzejczyk w drużynie Sport.pl!

- Chciałbym poinformować wszystkich zainteresowanych, ze podjąłem decyzje, która nosiłem w sobie od pewnego czasu. Ze względu na zdrowie i już "podeszły" wiek oraz konkurencje, która pozwala spać spokojnie.

Ze względu na spokój ducha mojego i mojej rodziny, kończę piękna przygodę z Reprezentacja Polski w piłce nożnej.

Dziękuje wszystkim szkoleniowcom z trenerem Adamem Nawalka na czele. Dziękuje kolegom piłkarzom i wszystkim sztabom szkoleniowym, z którymi miałem przyjemność współpracować. Dziękuje przyjaciołom, którzy byli ze mną na dobre i na złe. Dziękuje wszystkim, zarówno tym, którzy trzymali za mnie kciuki, jak i tym niechętnym, którzy napędzali mnie do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

Dziękuje wszystkim za te kilkanaście lat wspólnych wzlotów i upadków. Mnóstwo emocji przed nami i już teraz w innej roli będę trzymał kciuki za Biało-Czerwonych jeszcze mocniej. Chciałbym skupić się teraz na swoim zdrowiu i pomocy kolegom z AFCB w wywalczeniu celów na ten sezon w Premiership. Dziękuję za wszystko - napisał na Instagramie Artur Boruc.

 

Wychowanek Pogoni Siedlce był pierwszym bramkarzem reprezentacji podczas mistrzostw świata w 2006 roku i Europy w 2008. Mimo niepowodzeń zespołu, był chwalony za swoją grę i często ratował biało-czerwonych przed wyższymi porażkami. W poprzednim roku był powoływany przez Nawałkę, ale pełnił już tylko rolę rezerwowego. Jeśli grał, to w potyczkach towarzyskich. Po raz ostatni bluzę z orzełkiem na piersi w spotkaniu o stawkę założył 11 października 2013 roku - w meczu z Ukrainą (0:1) na wyjeździe w eliminacjach MŚ.

Środowa decyzja Boruca oznacza, że jego nazwisko nie znajdzie się w gronie powołanych na mecz z Czarnogórą w kwalifikacjach MŚ, który odbędzie się 26 marca w Podgoricy. W tych zmaganiach bramkarzem nr 1 był do tej pory jest Łukasz Fabiański, a jego najgroźniejszym rywalem wydaje się być Wojciech Szczęsny, który zbiera wysokie noty w Romie. Boruc przyjeżdżał na kolejne zgrupowania, choć szanse gry miał niewielkie.

W przeszłości Boruc odsuwany był od reprezentacji Polski przez Leo Beenhakkera i Franciszka Smudę. Obaj selekcjonerzy nie akceptowali występków dotyczących niesportowego trybu życia piłkarza.

Bramkarz AFC Bournemouth najpierw naraził się holenderskiemu szkoleniowcowi. W sierpniu 2008 roku po przegranym (0:1) meczu z Ukrainą we Lwowie Boruc, Dariusz Dudka i Radosław Majewski zostali przyłapani przez sztab szkoleniowy w stanie po spożyciu alkoholu. Cała trójka została zawieszona w prawach reprezentanta Polski. Kiedy reprezentację przejął Smuda zapowiedział, że nie będzie tolerował alkoholu na zgrupowaniach. Jednak w październiku 2010 roku, kiedy drużyna narodowa wracała z meczów w USA i Kanadzie, na pokładzie samolotu Boruc i Michał Żewłakow spożywali wino. Według Smudy arogancko traktowali obsługę samolotu. Dlatego selekcjoner obu usunął z zespołu.

Jesienią nazwisko Boruca pojawiło się w mediach w związku z "niehigienicznym" zachowaniem części kadrowiczów w trakcie zgrupowania reprezentacji między meczami eliminacjami mundialu z Danią (3:2) i Armenią (2:1) w Warszawie, ale Nawałka konkretnych winnych nie wskazał, a sprawę zamknięto po ukaraniu uczestników nocnej imprezy finansowo. Doświadczony bramkarz więcej w kadrze nie zagra, ale jak zapowiedział kariery nie kończy.

W angielskiej ekstraklasie jego klub zajmuje 14. miejsce w stawce 20 ekip; po 26 kolejkach.

Największymi sukcesami klubowymi Boruca było mistrzostwo Polski z Legią w 2002 roku i Szkocji z Celtikiem w 2006, 2007 i 2008 roku.

Zobacz wideo
Więcej o: