El. MŚ 2018. Kazachstan - Polska 2:2. Sensacyjna wpadka na początek eliminacji

Reprezentacja Polski zremisowała w Astanie z Kazachstanem 2:2 w pierwszym meczu eliminacji mistrzostw świata w 2018 roku. Dwie bramki Łukaszowi Fabiańskiemu strzelił były napastnik Korony Kielce Siergiej Chiżniczenko, który w 26 meczach ekstraklasy zdobył tylko jednego gola

Reprezentacja Polski nie utrzymała poziomu z Euro 2016. Nierzadko brutalnie grający Kazachowie oraz sztuczna, dziurawa murawa w Astanie nie pozwoliły orłom Adama Nawałki rozwinąć skrzydeł. Po spotkaniu, które momentami przypominało walkę bokserską (Robert Lewandowski nawet jednemu z piłkarzy rozbił nos), bardziej cieszył się mniej silny, ale sprytniejszy.

W pierwszej połowie gra biało-czerwonych wyglądała obiecująco, prowadziliśmy do przerwy 2:0 po golach Bartosza Kapustki (świetna asysta Jakuba Błaszczykowskiego) i Roberta Lewandowskiego (z rzutu karnego podyktowanego za faul na snajperze Bayernu). Ale w drugiej połowie bardzo waleczni Kazachowie ruszyli do przodu i ich lepsza gra została nagrodzona dwiema bramkami Chiżniczenki. Przy obu trafieniach byłego gracza Korony Kielce lepiej mógł zachować się Maciej Rybus, na którego Nawałka postawił kosztem Artura Jędrzejczyka. Zabrakło też Michała Pazdana, który nabawił się urazu i zastąpił go Bartosz Salamon.

Ale i w ofensywie gra nie wyglądała najlepiej. Zawiódł szczególnie Arkadiusz Milik, który sam mógł ustrzelić hattricka. W pierwszej połowie dwa razy trafił w poprzeczkę (w tym raz, gdy strzelał na pustą bramkę), a w drugiej nie wykorzystał doskonałego zgrania Lewandowskiego, zbyt lekko trafił w piłkę.

W końcówce zwycięstwo mógł uratować jeszcze Błaszczykowski, ale piłka po jego strzale odbiła się od słupka. Zdobyliśmy tylko punkt z najsłabszą drużyną w grupie, losowaną z ostatniego koszyka.

Było to pierwsze spotkanie Polaków w eliminacjach mistrzostw świata, które odbędą się w Rosji w 2018 roku. Polacy w grupie E grają jeszcze z Rumunią, Danią, Czarnogórą i Armenią. Na mundial awansuje najlepsza drużyna z każdej z dziewięciu grup, a osiem najlepszych zespołów z drugich miejsc zagra w barażach. Kolejny mecz Polacy zagrają 8 października w Warszawie. Rywalami będą Duńczycy, którzy w swoim pierwszym spotkaniu pokonali 1:0 Armenię.