Eliminacje mistrzostw świata 2018. Awansują tylko zwycięzcy grup, nawet drugie miejsce może nie dać baraży

W niedzielę w Europie rozpoczynają się eliminacje mistrzostw świata 2018. Polacy powalczą o awans z Rumunią, Danią, Czarnogórą, Armenią oraz Kazachstanem. Do Rosji pojedzie tylko zwycięzca grupy, ale warto zwrócić uwagę na to, że nawet drugie miejsce może nie dać awansu do baraży.

Bezpośredni awans zapewnią sobie zwycięzcy dziewięciu grup. Europie zostaną jeszcze cztery miejsca, przez co w barażach udział może wziąć jedynie osiem reprezentacji. Ekipa z najgorszym bilansem punktowym (a następnie bramkowym) z drugiego miejsca straci szanse na awans. Co ważne, w tej tabelce nie liczą się wyniki uzyskane z zespołem z ostatniego miejsca w danej grupie.

W przypadku równej liczby punktów o pozycji w grupie decydująca kolejno: bilans bramkowy, bramki strzelone, punkty w bezpośrednich meczach, bilans bramkowy w bezpośrednich meczach, gole strzelone w bezpośrednich meczach, bramki wyjazdowe w bezpośrednich meczach (tylko w przypadku, gdy dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów) oraz ewentualny mecz na neutralnym terenie.

Po raz pierwszy w eliminacjach mistrzostw świata wystąpią dwie reprezentacje: Gibraltar oraz Kosowo. Obie zostały przyjęte do FIFA w maju 2016 roku i przydzielone do dwóch grup, które składały się z pięciu drużyn. Najciekawszymi starciami w tych eliminacjach powinny być mecze Holandii z Francją (grupa A) oraz Hiszpanii z Włochami (grupa G), zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tylko zwycięzcy grup zapewnią sobie awans. Niezwykle wyrównana jest grupa I z Chorwacją, Islandią, Ukrainą, Turcją, Finlandią oraz Kosowem. Aż cztery drużyny z tej grupy zagrały na Euro 2016!

Wszystkie grupy el. MŚ 2018:

Grupa A: Holandia, Francja, Szwecja, Bułgaria, Białoruś, Luksemburg

Grupa B: Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Wyspy Owcze, Łotwa, Andora

Grupa C: Niemcy, Czechy, Irlandia Północna, Norwegia, Azerbejdżan, San Marino

Grupa D: Walia, Austria, Serbia, Irlandia, Mołdawia, Gruzja

Grupa E: Rumunia, Dania, Polska , Czarnogóra, Armenia, Kazachstan Grupa F: Anglia, Słowacja, Szkocja, Słowenia, Litwa, Malta

Grupa G: Hiszpania, Włochy, Albania, Izrael, Macedonia, Liechtenstein

Grupa H: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Estonia, Cypr, Gibraltar

Grupa I: Chorwacja, Islandia, Ukraina, Turcja, Finlandia, Kosowo

Zobacz wideo

39 niezwykłych sportowych ciekawostek! [KLIKNIJ]

Więcej o:
Copyright © Agora SA