El. MŚ 2018. Trener Rumunii, rywali Polaków: Jestem przekonany, że awansujemy na mistrzostwa

- Jestem przekonany, że po 20 latach Rumunia znowu zagra na mistrzostwach świata - powiedział w rozmowie z FIFA.com Christoph Daum, selekcjoner tej reprezentacji. To grupowi rywale Polaków w eliminacjach.

Daum zdobywał mistrzostwa w wielu krajach. Z VFB Stuttgart niespodziewanie wygrał Bundesligę w 1992 roku, z Besiktasem i Fenerbahce ligę turecką (1995, 2004 i 2005 rok), a z Austrią Wiedeń austriacką Bundesligę w 2003 roku. W 2000 roku miał zostać selekcjonerem reprezentacji Niemiec, ale federacja anulowała nominację po tym, jak na jaw wyszło jego uzależnienie od narkotyków. Wtedy też stracił pracę w Bayerze Leverkusen, z którym osiągał dobre wyniki w Bundeslidze. Ostatnio pracował w tureckim Bursasporze, ale nie wytrzymał tam nawet sezonu. Został zwolniony w 2014 roku.

Po dwóch latach przerwy został selekcjonerem reprezentacji Rumunii. Podpisał dwuletni kontrakt, który zostanie automatycznie przedłużony o kolejne dwa lata, jeśli wprowadzi reprezentację na mistrzostwa świata. I jest przekonany, że to zrobi. - Po 20 latach Rumunia znowu zagra na mistrzostwach świata. Wszyscy mamy taki sam cel - stwierdził w rozmowie z FIFA.com.

Polska, Dania, Armenia, Czarnogóra i Kazachstan - to rywale Rumunii w eliminacjach. Do Rosji pojedzie tylko zwycięzca grupy, a druga drużyna może zagrać w barażach. - Wiem wszystko, czego potrzebuję o każdym z naszych rywali. Każdy rywal będzie wyjątkowo zmotywowany na mecz z nami. Mamy przed sobą dziesięć finałów, w których będziemy przesuwać swoje granice, by zwyciężać. Tylko jako jedność zarówno na boisku, jak i poza nim, będziemy mogli wygrać grupę. Jestem przekonany, że każdy rumuński piłkarz da z siebie wszystko w tej trudnej grupie - stwierdził Daum.

W eliminacjach Euro 2016 jak i w finałach zespół prowadził Anghel Iordanescu, który postawił na bardzo defensywny futbol. W eliminacjach Rumuni zajęli drugie miejsce w grupie za Irlandią Północną wygrywając i remisując po pięć spotkań. Strzelili w nich zaledwie 11 goli, ale stracili tylko 2. Na samym Euro Rumuni zawiedli. Przegrali z Francją i Albanią, a punkt urwali tylko Szwajcarom. Oba gole strzelili z rzutów karnych. Niemiecki szkoleniowiec zapowiada znaczną zmianę stylu gry. - Rumuńscy piłkarze od zawsze byli utożsamiani z atrakcyjnym futbolem. Ciągłe ataki stały się cechą Rumunii. Musimy sobie o tym przypomnieć i połączyć to z dyscypliną taktyczną, odnaleźć w sobie mentalność zwycięzców - przekonuje Daum. Jego pierwszy test w niedzielę o godz. 20.45. Rumunia podejmie u siebie Czarnogórę. Polacy zagrają z podopiecznymi Dauma w Bukareszcie 11 listopada.

Zobacz wideo

39 niezwykłych sportowych ciekawostek! [KLIKNIJ]

Więcej o:
Copyright © Agora SA