Eliminacje Mistrzostw Europy 2016. Remis z Irlandią da Polsce awans, ale nie każdy

Remis wydarty ze Szkocją sprawił, że nawet remis w ostatnim meczu z Irlandią (niedziela 20.45) może dać Polakom awans na Euro 2016.

W tej chwili Polska i Irlandia mają po 18 punktów w tabeli. W pierwszym meczu padł remis 1:1, przez co drugie miejsce i bezpośredni awans da Polakom zwycięstwo lub remisy 0:0 i 1:1. Przy wyniku 0:0 to my będziemy mieć lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Przy 1:1 bezpośrednie mecze wyjdą na remis, ale Polacy mają znacznie lepszy bilans bramek (31:9, +23) od Irlandii (18:5, +13). Teraz dopiero okazuje się, jak ważne były gole strzelane Gruzji (8:0 w dwumeczu) czy Gibraltarowi (15:1).

Jeśli jednak padnie remis 2:2 lub wyższy, na Euro 2016 pojadą Irlandczycy. Stanie się tak oczywiście również w przypadku ich wygranej. Jeśli Polacy wygrają, to oczywiście oni pojadą na francuski turniej.

Możliwa jest również sytuacja, w której bezpośrednio awansują Polska oraz Irlandia. By tak się stało, w Warszawie musiałby paść remis (jakikolwiek), a Niemcy musiałyby przegrać z Gruzją na własnym boisku. Wszystkie drużyny miałyby po 19 punktów, ale w bezpośrednich spotkaniach Irlandczycy zdobyliby aż sześć punktów i zajęliby pierwsze miejsce. Polacy z pięcioma punktami byliby drudzy, natomiast Niemcy z czterema na trzeciej, barażowej pozycji. Taki scenariusz jest jednak mało możliwy - szansa na kolejną wpadkę Niemiec i to w meczu z Gruzją jest niewielka.

Polska nie ma już szans na awans z trzeciego miejsca. Drużyna z najlepszym bilansem z trzeciej pozycji (po odjęciu punktów z ostatnimi drużynami w tabeli, bo w grupie I jest tylko pięć zespołów) awansuje bezpośrednio na Euro. Polska ma obecnie 12 punktów, a prowadzące w tej tabeli Węgry 15. Na trzecim miejscu możemy wylądować tylko w przypadku remisu z Irlandią, czyli mielibyśmy 13 punktów. Węgrzy wejdą na Euro z trzeciej pozycji jeśli Ukraina nie wygra z Hiszpanią w poniedziałek.

kolejno: pozycja, drużyna, liczba meczów, punkty, bilans goli

Zobacz wideo

Nie każdy remis z Irlandią da nam awans? Ależ horror [SPRAWDŹ WARIANTY]

W niedzielę na Stadionie Narodowym Polska z Irlandią
Więcej o: