Reprezentacja. Inne nowe otwarcie Nawałki

Selekcjoner Adam Nawałka podjął decyzje, których unikał Waldemar Fornalik. Pożegnał piłkarzy przed eliminacjami, a nie w ich trakcie

Pod koniec maja w 32 krajach kibice wyczekują na ogłoszenie ostatecznej listy piłkarzy powołanych na mundial. Polski w Brazylii zabraknie, ale Nawałka zapewnił namiastkę mundialowych emocji. Ogłosił skład drużyny, która zagra w ostatnim przed eliminacjami Euro 2016 meczu towarzyskim z Litwą, 6 czerwca w Gdańsku, i najpewniej w trakcie całych kwalifikacji, które zaczną się we wrześniu.

Nawałka podjął zaskakujące decyzje. Zrezygnował z Ludovika Obraniaka, Eugena Polanskiego, Sławomira Peszki i najlepszego strzelca ekstraklasy - Marcina Robaka. Ostatnim meczem z Niemcami w Hamburgu (0:0) zakończył się etap selekcji (przez pół roku dał zagrać 52 piłkarzom). W drużynie nie uwzględnił żadnego z naturalizowanych piłkarzy, których na Euro 2012 wystawiał Franciszek Smuda. Na samym początku Nawałka zrezygnował z Sebastiana Boenischa, a teraz z Obraniaka i Polanskiego. - Droga dla Polanskiego jest zamknięta, Obraniak może wrócić, gdyby prezentował wysoką formę - mówi Nawałka. Wygląda na to, że jego czas w kadrze minął.

Nawałka już nie jest kopią Fornalika

Przez długi czas nowego selekcjonera nazywano kopią Waldemara Fornalika. Przed objęciem kadry Nawałka, podobnie jak jego poprzednik, nie prowadził żadnego z trzech dużych polskich klubów, trenowali Górnika Zabrze i Ruch Chorzów. Ale Nawałka zrobił to, czego nie potrafił Fornalik. Poprzedni selekcjoner ociągał się z podjęciem trudnych decyzji przez całe eliminacje. Dlatego rezygnację z gry w kadrze w maju 2013 roku ogłosił sam Obraniak, gdy zrozumiał, że nie jest faworytem Fornalika. Nawałka po objęciu stanowiska selekcjonera chciał sprawdzić wszystkich zawodników, poleciał więc też do Obraniaka i w trakcie trzygodzinnej rozmowy przekonał go do powrotu. "Robimy nowe otwarcie" - mówił zadowolony selekcjoner. Jednak dwa tegoroczne mecze towarzyskie - ze Szkocją w marcu i z Niemcami w maju - pokazały, że ofensywny pomocnik nie pasuje do jego pomysłów na grę drużyny, a przynajmniej nie znajduje się w odpowiedniej formie.

W najnowszym rozdaniu selekcjoner pominął też Polanskiego. To największe zaskoczenie, bo pomocnik był podstawowym zawodnikiem w kadrze Smudy i Fornalika. Nawałka uznał, że pomocnik Hoffenheim nie chce grać w reprezentacji Polski. Przed spotkaniem z Niemcami Polanski przekonywał, że na przyjazd na zgrupowanie nie pozwala mu klub (spotkanie nie jest w terminie FIFA, potrzebował zgody), ale jednocześnie kwestionował w mediach sens rozgrywania tamtego spotkania. Przed meczem z Litwą - zostanie rozegrany w trakcie okresu urlopowego - Polanski znów zasłaniał się decyzją klubu. - Brak gotowości Polanskiego na udział w zgrupowaniu przed meczami z Niemcami i Litwą zamyka mu drogę do reprezentacji - mówi Nawałka. Żaden inny kadrowicz nie miał problemu z załatwieniem zwolnienia.

W kadrze zabrakło też Peszki, który zawiódł w meczach ze Szkocją i z Niemcami, ale on ma szansę wrócić, gdyby w następnym sezonie prezentował wysoką formę. Pominięty został też Marcin Robak, gdyż Nawałka zdecydował, że trzecim napastnikiem reprezentacji w kwalifikacjach będzie Łukasz Teodorczyk z Lecha. W kadrze nie ma Rafała Wolskiego (wystąpi w kadrze młodzieżowej), który przeciw Niemcom grał kilka minut. - Rafał musi się wzmocnić fizycznie - mówi Nawałka. Kto zagra na pozycji ofensywnego pomocnika, skoro nie ma Obraniaka ani Wolskiego? Nikt. Selekcjoner chce przetestować nowe ustawienie. - Zagramy dwoma napastnikami z przodu, będą to Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik - mówi. Jeśli z Litwą ten system wypali, Polska może tak właśnie zacząć eliminacje Euro 2016.

Kadra na Litwę:

Bramkarze: Artur Boruc (Southampton), Łukasz Fabiański (Arsenal), Łukasz Skorupski (AS Roma), Wojciech Szczęsny (Arsenal). Obrońcy: Thiago Cionek (Modena), Kamil Glik (Torino), Artur Jędrzejczyk (Krasnodar), Paweł Olkowski (Górnik), Łukasz Piszczek (Borussia), Łukasz Szukała (Steaua), Jakub Wawrzyniak (Amkar), Maciej Wilusz (GKS Bełchatów), Grzegorz Wojtkowiak (TSV Monachium). Pomocnicy: Kamil Grosicki (Rennes), Tomasz Jodłowiec (Legia), Mateusz Klich (Zwolle), Grzegorz Krychowiak (Reims), Maciej Rybus (Terek), Waldemar Sobota (Brugge), Filip Starzyński (Ruch), Karol Linetty (Lech), Paweł Wszołek (Sampdoria), Michał Żyro (Legia). Napastnicy: Robert Lewandowski (Borussia), Arkadiusz Milik (Augsburg), Łukasz Teodorczyk (Lech)

Psy, koguty, kosmici, owoce i inne... Zobacz maskotki mundiali!

Decyzje Nawałki:
Więcej o: