Reprezentacja. Losowanie grup eliminacyjnych Euro 2016. Boniek: Mogło być lepiej, ale i gorzej

- Mogło być lepiej, ale i gorzej. Nie ma co ukrywać, że niekwestionowanym faworytem naszej grupy są Niemcy. Pamiętajmy tylko, że losowanie to dopiero początek. Eliminacje zaczniemy na boisku i w każdym meczu musimy dać z siebie wszystko, walczyć o zwycięstwo - ocenił wyniki losowania grup eliminacyjnych Euro 2016 Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Los okazał się dla Polaków wyjątkowo łaskawy. Biało-czerwoni trafili do grupy D, w której zmierzą się z Niemcami, Irlandią, Szkocją, Gruzją oraz Gibraltarem. W Nicei przebieg losowania śledził prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Jego zdaniem zestaw rywali Polaków jest "średni".

- Losowanie jak losowanie - mogło być lepiej, ale i gorzej. Nie ma co ukrywać, że niekwestionowanym faworytem naszej grupy są Niemcy. Trafiliśmy również na dwie drużyny, które preferują siłowy futbol, czyli Szkocję i Irlandię. Uważam, że dobrze będzie nam się z nimi rywalizowało, mamy przewagę w grze technicznej. Mniemam, że właśnie z tymi reprezentacjami będziemy walczyli o awans. Jesteśmy zadowoleni, ale Niemcy, Irlandczycy i Szkoci również, więc coś tu jest nie tak (śmiech). Pamiętajmy tylko, że losowanie to dopiero początek. Eliminacje zaczniemy na boisku i w każdym meczu musimy dać z siebie wszystko, walczyć o zwycięstwo - powiedział Boniek cytowany przez Pzpn.pl.

Oprócz niego ceremonię losowania "na żywo" oglądali także wiceprezes Marek Koźmiński, sekretarz generalny związku Maciej Sawicki oraz dyrektor reprezentacji Polski Tomasz Iwan.

- Jeśli na tym poziomie można być już zadowolonym, to powiedzmy, że jestem. Trafiliśmy na drużyny, które są - może poza Niemcami - w naszym zasięgu. Z futbolową potęgą też jednak należy spróbować się zmierzyć. Jeśli się uczyć i poprawiać swoją grę, to właśnie ucząc się od najlepszych - przyznał Koźmiński.

Zadowolenia nie kryje też Sawicki.

- Z każdym możemy wygrać. Z Niemcami nam się to jeszcze w historii nie udało, ale właśnie teraz możemy to uczynić pierwszy raz. Przypadek tak zrządził losem, że w grupie będziemy walczyć o punkty z reprezentacjami, z którymi grami teraz towarzysko, ponieważ niedawno zmierzyliśmy się z Irlandią, a przed nami spotkania ze Szkocją i Niemcami - ocenił sekretarz generalny związku.

- Chyba raczej jesteśmy zadowoleni. W dzisiejszym futbolu nie ma jednak łatwych przeciwników. Tak jak powiedział prezes Boniek, dobrze powinno nam się grać z Irlandią i Szkocją, ponieważ to drużyny, które grają siłowo. Łatwiej mierzyć nam się z takimi niż drużynami dobrze grającymi technicznie. Teraz musimy wyjść na boisko i walczyć o trzy punkty w każdym spotkaniu - dodał Iwan.

Rozkład eliminacyjny

Eliminacje potrwają od 7 września 2014 roku do 17 listopada 2015 roku. Inaczej niż dotychczas (wtorek-piątek) mecze eliminacyjne rozgrywane będą we wtorki i czwartki. Turniej finałowy potrwa od 10 czerwca do 10 lipca 2016 roku, a spotkania odbędą się stadionach dziesięciu miast: Paryża, Saint-Denis, Lens, Villeneuve-d'Ascq, Bordeaux, Tuluzy, Marsylii, Nicei, Lyonu oraz Saint-Etienne.

Obserwuj autora na Twitterze - @PiWisniewski

Więcej o: