Reprezentacja. Nawałki niespodzianki w obronie

Adam Nawałka zaskoczył już pierwszymi powołaniami. Z obrońców z lig zagranicznych wybrał Marcina Kowalczyka, a pominął Kamila Glika, w pomocy chce sprawdzić Piotra Ćwielonga, nie widzi miejsca dla Eugena Polanskiego. Mecz ze Słowacją 15 listopada we Wrocławiu, a z Irlandią cztery dni później w Poznaniu.

Ta lista była układana w biegu, czego nowy trener nie ukrywał. Musiał wysłać powołania dla piłkarzy z lig zagranicznych już w środę, choć formalnie trenerem kadry będzie dopiero od piątku. Nie wybiera się w najbliższy weekend na żaden mecz w ligach zagranicznych, bo chce się skupić na kandydatach do kadry grających w Polsce (na wysłanie im powołań ma więcej czasu). Nie miał jeszcze okazji spotkać się np. z Ludovikiem Obraniakiem, który wypisał się z kadry za kadencji Waldemara Fornalika, ale teraz, jak każdy, dostaje od nowego trenera czystą kartę, a w ostatnich meczach Bordeaux strzelił dwa gole. Ale na razie nie ma go wśród powołanych.

Nawałka mówił, że nie chce robić ze zgrupowań kadry laboratorium, będzie stawiać na piłkarzy sprawdzonych w poważnej grze, ale akurat w obronie zapowiadał zmiany: konsekwentne trzymanie się kilku wybranych nazwisk, tak by pozwolić piłkarzom lepiej się zgrać. Ale mimo wszystko zaskoczył pominięciem Kamila Glika z Torino, w którym Waldemar Fornalik widział dowódcę obrony, a powołaniem Marcina Kowalczyka z Wołgi Niżny Nowgorod. Obrońcy utalentowanego, wszechstronnego, ale w kadrze dotychczas niespełnionego. Jeszcze bardziej zaskakująca jest obecność na liście Piotra Ćwielonga z VfL Bochum, który dostaje szansę debiutu w kadrze. Nie ma wśród powołanych Piotra Zielińskiego, Arkadiusza Milika, Bartłomieja Pawłowskiego, których w kadrze U-21 czekają mecze eliminacji mistrzostw Europy 2015 z Maltą i Grecją.

Trzecim bramkarzem ma być na najbliższym zgrupowaniu nie Łukasz Fabiański, ale Przemysław Tytoń. Bramkarz PSV skończył ostatni mecz ligowy w szpitalu, z lekkim wstrząsem mózgu i urazem biodra po niefortunnej interwencji, ale wkrótce ma wrócić do gry. A w PZPN krzywo patrzyli na to, że Waldemar Fornalik brał ostatnio do kadry obu bramkarzy Arsenalu - Wojciecha Szczęsnego i Fabiańskiego.

Powołania na mecze ze Słowacją i z Irlandią. Bramkarze: W. Szczęsny (Arsenal), A. Boruc (Southampton), P. Tytoń (PSV). Obrońcy: P. Celeban (Vaslui), A. Jędrzejczyk (Krasnodar), M. Kowalczyk (Wołga Niżny Nowgorod), Ł. Szukała (Steaua). Pomocnicy: J. Błaszczykowski (Borussia), P. Ćwielong (Bochum), M. Klich (Zwolle), G. Krychowiak (Reims), A. Mierzejewski (Trabzonspor), W. Sobota (Brugge). Napastnicy: R. Lewandowski (Borussia), A. Sobiech (Hannover).

Więcej o:
Copyright © Agora SA