M¦ 2014. Czego dowiedzieli¶my się z meczu z Ukrain±: Wszystkie złe decyzje Fornalika

Polska przegrała w kluczowym meczu eliminacji Mistrzostw ¦wiata z Ukrain± 1:3, co znacznie komplikuje sytuację naszej drużyny w grupie H. O tej porażce zadecydowały m.in. złe decyzje personalne selekcjonera Waldemara Fornalika oraz fatalna postawa naszej obrony.

Nie potrafimy pianina nosić, ani na nim grać

Legendarny trener Liverpoolu Bill Shankly mawiał, że w "każdej drużynie musi być ośmiu zawodników do noszenia pianina oraz trzech, którzy potrafią na tym cholerstwie grać".

W piątek w reprezentacji Polski nie było ani jednych, ani drugich. Obrońcy i defensywni pomocnicy, którzy powinni pianino targać, upuścili je dwa razy w pierwszych siedmiu minutach. Z graczy ofensywnych, jednym, który próbował pojedynków jeden na jeden, był Jakub Błaszczykowski. Drugi skrzydłowy Maciej Rybus należał do najsłabszych na boisku, Robert Lewandowski starał się, ale nie strzelił gola w dziewiątym meczu reprezentacji z rzędu.

Wszystkie złe decyzje Fornalika

Człowieka, który stanie w środku pola obok Grzegorza Krychowiaka, trener Waldemar Fornalik szukał od październikowego meczu z Anglią, gdy Eugen Polanski dostał drugą żółtą kartkę w eliminacjach, i było wiadomo, że z Ukrainą nie zagra. Postawił na Daniela Łukasika, choć do ostatniej chwili zastanawiał się, czy na występ w tak ważnym meczu nie jest dla 22-letniego pomocnika za wcześnie. Po siedmiu minutach nie miał już pewnie wątpliwości, Łukasik popełnił błąd przy obu golach. Później grał ciut lepiej, ale dobrze, że na początku drugiej połowy usiadł na ławce, bo miał już żółtą kartkę i mógł osłabić zespół.

Zmiana w środku pola była wymuszona, trudno natomiast zrozumieć, dlaczego selekcjoner wyrzucił z pierwszej jedenastki Ludovica Obraniaka. Zastępujący go Radosław Majewski poprawnie wykonywał tylko stałe fragmenty gry. Nie potrafił podać do przodu ani do tyłu, nie angażował się w przerywanie akcji rywali.

Zobacz wideo

Obrona niemundialowa

Nie ma drugiej formacji, w której Polacy byliby równie słabi. I nie dotyczy to tylko drużyny Fornalika. Od zakończenia eliminacji Euro 2008 biało-czerwoni zagrali 20 meczów o punkty, gola nie stracili tylko z San Marino (dwa razy) i Mołdawią. Najgorszą i 131. drużyną rankingu FIFA. Ukraińcy w tym samym czasie zagrali 16 spotkań, nie pozwolili na strzelenie gola m.in. Chorwatom, Anglikom i dwukrotnie Białorusinom.

W piątek zawodnicy Mychajło Fomenki strzelili trzy gole, tyle, ile w poprzednich sześciu meczach o punkty. Trudno tłumaczyć polską defensywę kontuzjami, bo jedynym piłkarzem, którego wczoraj brakowało, był rezerwowy Betisu Damien Perquis.

Z kim Polska przegrała?

Ukraina zaczęła eliminacje mundialu od remisu 1:1 na Wembley, z którego bardziej zadowoleni powinni być Anglicy. Goście byli bardzo zdyscyplinowani i świetnie zorganizowani w defensywie. Zatrzymywali rywali w środku boiska, wiedzieli, że największym atutem wyspiarzy są stałe fragmenty gry, więc nie faulowali ich w okolicy pola karnego.

W Warszawie wyszli na boisko bez najlepszego piłkarza ofensywnego (Jewhen Konoplianka) i defensywnego (Anatolij Tymoszczuk). Ich gr± najczęściej rządził chaos, niepotrzebnie wybijali piłkę na rzuty rożne, bardzo często faulowali Polaków w pobliżu bramki Piatowa. Tylko bramki zdobywali po pięknych, składnych akcjach. Z Ukrainą z Wembley przegrałyby zespoły lepsze od Polski, ale w piątek był to rywal, którego drużyna mierząca w awans na mundial musi pokonać.

Zobacz wideo

Jeszcze dalej od Brazylii

O pierwszym miejscu i bezpośrednim awansie na MŚ, po piątkowej porażce Polacy mogą zapomnieć. Łatwo nie będzie też o drugą pozycję, która daje grę w barażach. W eliminacjach ostatniego mundialu (rozgrywanych według tych samych zasad) najgorsza drużyna, która zagrała w barażach zdobyła 18 punktów. Biało-czerwoni zdobędą tyle, jeśli pokonają San Marino (dwa razy) i Mołdawię, a w meczach z Czarnogórą, Ukrainą i Anglią raz wygrają i raz zremisują. Jeśli zagrają tak, jak w piątek, trudno sobie to wyobrazić.

Więcej o: