Eliminacje MŚ 2014. Mecz z Ukrainą kluczowy? Analiza sytuacji w grupie

Reprezentacja Polski wznawia eliminacje do mistrzostw świata meczem z Ukrainą na Stadionie Narodowym. Sytuacja w tabeli sprawia, że dla obu ekip zgarnięcie trzech punktów w tym spotkaniu jest niemal niezbędne. Wygrywając Polacy znacznie zbliżą się do liderującej Czarnogóry, a dla Ukrainy ten mecz jest ostatnią szansą, by wciąż liczyć się w walce o awans. Początek spotkania w piątek o 20.45, relacja na żywo w Sport.pl i w naszej aplikacji Sport.pl LIVE.

Nie będziesz mógł oglądać meczu z Ukrainą? Śledź go w aplikacji Sport.pl LIVE! ?

Po tym, jak Polacy zakończyli pierwszą, jesienną część eliminacji remisem z Anglią, wszystko wskazuje na to, że nie będą oni skazani na walkę jedynie o drugą lokatę. Starcie na Stadionie Narodowym z Ukrainą, z którą według wcześniejszych przewidywań mieliśmy walczyć o miejsce premiowane grą w barażach, może być kluczowe dla dalszego przebiegu eliminacji. Oto jak w tej chwili kształtuje się tabela grupy H:

Remisy z Mołdawią i Anglią oraz porażka na własnym terenie z Czarnogórą sprawiają, że jeśli Ukraina nie wygra meczu na Stadionie Narodowym, praktycznie straci szanse na walkę choćby o drugie miejsce, które daje prawo do gry w barażach. Wtedy - przyjmując, że San Marino i Mołdawia to reprezentacje za słabe na walkę o najwyższe cele - w grze o awans na mundial w Brazylii pozostaną Polska, Czarnogóra i Anglia.

Zobacz wideo

Polska ma o jeden rozegrany mecz mniej od obu tych ekip. Do drużyny dowodzonej przez Roya Hodgsona Polacy tracą trzy punkty, więc zwycięstwo z Ukrainą pozwoliłoby się zrównać w tabeli z faworytami grupy. Na czele wciąż jednak byłaby Czarnogóra, która wygrała do tej pory wszystkie mecze poza inaugurującym eliminacje w grupie H starciem z Polską (2:2).

Mimo prowadzenia w grupie Czarnogórcy wcale nie są w tak dogodnej sytuacji. Jako jedyni w grupie dwukrotnie mierzyli się już z San Marino, które jest najsłabszą reprezentacją w Europie i mecz z nimi to niemal pewne trzy punkty. Anglicy rozegrali z nimi już jeden mecz, Polska nie rozegrała żadnego, co jest kolejną przewagą naszej reprezentacji w perspektywie dalszej walki o mundial.

Ciężko przewidywać, co przyniosą kolejne mecze, ale wszystko wskazuje na to, że piątkowy mecz z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie kluczowy. Zwycięstwo pozwoli Polakom znaleźć się w ścisłej czołówce, co w obliczu bardzo prawdopodobnych trzech punktów w obu spotkaniach z San Marino i Mołdawią sprawia, że kończący eliminacje mecz 15 października na Wembley przeciwko Anglii może okazać się decydującym o pierwszym miejscu w grupie.

Więcej o: