Grzegorz Krychowiak, polska wieża kontroli lotów, zatrzymał PSG. Zatrzyma Ukrainę?

- To będzie przełomowy mecz. Po zwycięstwie możemy poważnie myśleć o mundialu i skreślimy Ukrainę - mówi 23-letni pomocnik. Mecz Polska - Ukraina w piątek. Relacja Z Czuba i na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl Live.

Należy do niewielkiego grona piłkarzy Waldemara Fornalika, którzy wiedzą, że w piątek na Stadionie Narodowym będą walczyć o punkty w eliminacjach mistrzostw świata od pierwszej minuty. Tak jak przed jesiennym spotkaniem z Anglią, tak teraz niemal w przededniu pojedynku z Ukrainą zachwycił w lidze francuskiej.

Wieża kontroli lotów

Już od początku sezonu Krychowiak pokazywał, że pogłoski o jego wielkim talencie nie są przesadzone. Po kilku kolejkach Ligue 1 znalazł się wśród dziesięciu najlepiej ocenianych piłkarzy. We wrześniowym meczu z Mołdawią był rezerwowym, ale miesiąc później szlagier eliminacji z Anglią zaczął w pierwszej jedenastce. Fizycznie, taktycznie, mentalnie sprostał wyzwaniu. Zaimponował czystymi przechwytami, wyjątkową zdolnością do przewidywania sytuacji boiskowych i zamiarów przeciwnika, celnymi podaniami.

Potem nastąpił kryzys. W listopadzie z Urugwajem wypadł przeciętnie, w grudniu stracił nawet na chwilę miejsce w jedenastce Reims. Nieco lepiej było miesiąc temu z Irlandią. - Pod koniec roku nie grałem najlepiej. Z klubem nie potrafiliśmy wygrać aż 15 meczów z rzędu. Teraz jest dużo lepiej - mówi piłkarz.

Na początku marca Reims, z którym w lipcu ubiegłego roku Krychowiak podpisał trzyletni kontrakt, podejmował Paris Saint-Germain, jeden z najbogatszych klubów w Europie, ćwierćfinalistę Ligi Mistrzów, pewnie zmierzającego ku mistrzostwu Francji. Dawid pokonał Goliata. Jedyną bramkę zdobył wychowanek Orła Mrzeżyno.

Nazajutrz był wychwalany pod niebiosa. Dziennik "L'Equipe" wystawił mu bardzo dobrą notę 8 (w 10-stopniowej skali), poświęcił mu osobny artykuł. Regionalna, wychodząca w Szampanii gazeta "L'Union" materiał o najlepszym zawodniku spotkania z PSG zatytułowała "Polska wieża kontroli lotów". Krychowiak według dziennikarzy, kolegów z drużyny, trenera Huberta Fourniera panował nad wszystkim, co działo się na boisku. I co najważniejsze, zatrzymał najlepszego strzelca ligi Zlatana Ibrahimovicia i jego boiskowego adiutanta Ezequiela Lavezziego. Magazyn "France Football", czytany albo przynajmniej przeglądany przez większość europejskich menedżerów, uznał Krychowiaka za gwiazdę kolejki - pierwszy raz, odkąd występuje we Francji. Na forach internetowych kibice Reims poświęcili mu kilkadziesiąt wpisów. Znów nazwali swojego bohatera "płucami zespołu", "skałą nie do skruszenia". Gratulowali mu, prosząc władze klubu, by pod żadnym pozorem go nie sprzedawali.

- Nie ma o czym rozmawiać. Żadna oferta nawet nie wpłynęła. Skupiam się na tym, by utrzymać się w lidze z Reims. Ciężko nad tym pracuję, również po to, żeby dobrze wypadać w takich meczach jak piątkowy z Ukrainą - opowiada. Dziewięć kolejek przed końcem jego zespół ma 2 pkt przewagi nad strefą spadkową.

Francuski łącznik

Pytanie więc nie czy, ale obok kogo, a raczej kto obok niego zagra na Stadionie Narodowym w środku pomocy. Fornalik może zastosować kilka wariantów.

Krychowiak będzie miał obok siebie pomocnika, któremu wyznaczone zostaną podobne defensywne zadania - Ariela Borysiuka albo Daniela Łukasika. - Jestem zawodnikiem, który nie robi problemu z tego z kim gra. Jest to mi naprawdę obojętne. Kluczem do dobrej gry jest komunikacja - tłumaczy.

Pomocnik Reims bardzo chwali Radosława Majewskiego, który po długiej przerwie wrócił do reprezentacji. - Dużo biega, dużo walczy. W drugiej lidze angielskiej to podstawa. Jednocześnie jest w stanie zagrać ostatnią piłkę do Roberta Lewandowskiego - mówi.

Ale logicznie rzecz ujmując, najlepiej Krychowiakowi powinno się współpracować z Ludovikiem Obraniakiem. Obaj występują w lidze francuskiej, doskonale się rozumieją nie tylko na boisku. - Przesyłamy sobie do czasu do czasu wiadomości o lidze, o reprezentacji - opowiada pomocnik Reims.

Czy wobec tego właśnie on wypełni rolę francuskiego łącznika między Obraniakiem a resztą zespołu, która podobno wciąż nie akceptuje gracza Bordeaux? - Słyszę, że wiele się mówi na jego temat. Uwierzcie mi, on już dosyć dobrze mówi po polsku. Rozmawia z innymi zawodnikami w naszym języku. Czy jego kłopoty to kwestia charakteru? W pewnym stopniu każdy zawodnik ofensywny, a takim jest Ludo, musi być indywidualistą. Sam chce strzelić gola lub mieć asystę - tłumaczy Krychowiak.

Gracz Reims te taktyczno-charakterologiczne dylematy bagatelizuje.

Nie przejmuje się też tym, przeciw komu przyjdzie mu zagrać na Narodowym. A w piątek będzie to pomocnik Bayernu Monachium Anatolij Tymoszczuk, który omal w pojedynkę nie zatrzymał Anglików. - Owszem, świetny zawodnik, ale jego postawa może być dla mnie i dla nas wszystkich tylko większą motywacją - zapowiada.

Więcej o:
Copyright © Agora SA