Ile kluby zyskają na Euro? Przyciągną fanów na ligowe trybuny?

W strefach kibica pojawiało się ponad 100 tysięcy fanów, wśród nich wielu odkrywających futbol przy okazji turnieju. Pytanie, czy nasza liga jest w stanie podtrzymać zauroczenie.

Od 18 kwietnia 2007 roku - dnia przyznania organizacji Euro Polsce i Ukrainie - powstało kilkanaście nowych stadionów. Nie tylko cztery ultranowoczesne w wielkich miastach turnieju, ale również w mniejszych: Rzeszowie, Gliwicach, Inowrocławiu, Suwałkach, Tarnobrzegu, Ostródzie, Kołobrzegu czy Siedlcach. Buduje się też w Białymstoku, ale już teraz Jagiellonia wygrała na Euro. Klub zdobywa od lat najmniej punktów na wyjazdach, trenerzy i piłkarze powtarzają, że przyczyną są męczące podróże. Białystok czeka jeszcze na zakończenie budowy drogi ekspresowej S8, która łączy aglomeracje - wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką - i potem droga do Krakowa czy Wrocławia skróci się o kilka godzin.

Wybudowano lub zmodernizowano kilkanaście centrów pobytowych, z których mogą korzystać polskie zespoły. Większość klubów zimą nadal będzie wyjeżdżać do Turcji czy Tunezji, głównie w poszukiwaniu ciepła i silnych sparingpartnerów, ale na część przygotowań zdecydują się pozostać w Polsce. Niektórym drużynom, jak choćby Hutnikowi Kraków, miasto i UEFA wyremontowały szatnie, dokonały rewitalizacji murawy i terenów wokół obiektu - dzięki temu, że na boisku Hutnika trenowali Anglicy.

Kluby ekstraklasy zarobią nie tylko na nieruchomościach, ale też na piłkarzach. Za ich wypożyczenie do reprezentacji dostanie pieniądze Legia - blisko 550 tys. euro za Rafała Wolskiego, Jakuba Wawrzyniaka i Macieja Rybusa; Polonia - ok. 150 tys. euro za Adriana Mierzejewskiego i Artura Sobiecha; Jagiellonia - nieco ponad 100 tys. za Grzegorza Sandomierskiego i Kamila Grosickiego; Wisła - ok. 40 tys. za Pawła Brożka (UEFA płaci wszystkim klubom, w których barwach grał piłkarz w ostatnich dwóch latach).

Wreszcie zysk polskich klubów może być PR-owy. Pierwszoligowa Warta Poznań, która obchodzi 100. rocznicę istnienia, zaprzyjaźniła się z kibicami Irlandii - jedni i drudzy noszą zielone barwy. Zorganizowano wspólną sesję zdjęciową w siedzibie klubu, a przed sezonem zespół będzie przygotowywać się na Wyspach.

Rok przed Euro 2008 Austria była 21., a Szwajcaria 16. ligą Europy. Dziś te rozgrywki zajmują odpowiednio 13. i 16. miejsce. Przed Euro 2004 Portugalię wskazywano jako siódmą ligę, teraz to piąte rozgrywki w rankingu UEFA. Jedynie Szwajcaria przegapiła szansę na rozwój. Czy Polska ją wykorzysta?

150 tys. euro zapłaciła UEFA za nową murawę na stadionie Hutnika Kraków, gdzie trenuje Anglia

Zobacz wideo
Więcej o: