Euro 2012. Ostatnia konferencja przed meczem z Czechami. Najważniejszy dzień Franciszka Smudy

Gdyby nie kontuzje, na Czechów wystawiłbym taką samą jedenastkę jak na Rosję. Ostateczne decyzje podejmę w sobotę rano - mówił selekcjoner. Tylko zwycięstwo da biało-czerwonym awans do ćwierćfinału, Czechom wystarczy remis. Mecz z Czechami w sobotę o 20:45. Relacja na żywo na Sport.pl

Ole, ole, ole, ola! Trybuna Kibica zawsze pełna

Polacy do Wrocławia przylecieli w piątek przed południem. Pod hotelem Plaza czekały na nich tłumy kibiców. Otoczyli barierki, od stóp do głów ubrani na biało-czerwono. Jedni wymalowali sobie twarze, inni ubrali się w reprezentacyjne koszulki, jeszcze inni machali flagami narodowymi. Reprezentację przywitały okrzyki: "Polacy, jesteśmy z Wami", a niektórzy kibice zaczęli śpiewać również "Mazurka Dąbrowskiego". Pod hotelem zawodników przywitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który wręczył im krasnale - symbol miasta, mający przynieść szczęście w spotkaniu z Czechami.

Na konferencji był tłum, który dowiedział się, że wciąż urazy leczą stoper Damien Perquis, któremu we wtorkowym meczu z Rosją Aleksandr Kierżakow rozciął nogę, pomocnik Dariusz Dudka narzekający na ból mięśni brzucha oraz pomocnik Eugen Polanski, który ma stłuczone kolano.

Gdyby okazało się, że urazy są poważniejsze, Dudkę mogliby zastąpić Adam Matuszczyk albo Adrian Mierzejewski, a Perquisa - Grzegorz Wojtkowiak.

Zobacz wideo

Choć Wojciechowi Szczęsnemu skończyła się dyskwalifikacja za czerwoną kartkę w meczu z Grecją, w bramce stanie bardzo pewnie broniący na ME Przemysław Tytoń. - Na pewno ja bramkarzem nie będę. Kontuzje spowodowały, że mamy kilka znaków zapytania. Dopiero jutro zadecydujemy, kto wystąpi - mówił Smuda.

Gdyby okazało się, że wszyscy są zdrowi, mecz z Czechami rozpoczęliby: Tytoń, Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch, Murawski, Polanski, Dudka, Błaszczykowski, Obraniak i Lewandowski. Od pierwszej minuty zagrałoby trzech defensywnych pomocników. Trener miesiącami ćwiczył grę ustawieniem 4-2-3-1 - z dwoma specjalistami od odbierania piłki - ale Polanski, Murawski i Dudka we wtorek zagrali bardzo dobrze. Nie tylko rozbijali ataki Rosjan, ale też zaczynali akcje ofensywne. - Z Rosją zagraliśmy bardziej defensywnie niż z Grecją, ale szans mieliśmy więcej niż Rosjanie. Musimy być skoncentrowani, strzelić gola i wygrać. I tylko to się liczy - mówi Smuda. Po chwili dodał, że to najważniejsze spotkanie w jego życiu. - Zdajemy sobie sprawę, że to historyczny mecz. Wiemy, jak wiele zwycięstwo będzie znaczyło dla kibiców - mówił Eugen Polanski, chwalony przez selekcjonera za formę, "której nie pokazywał nawet w Mainz".

Problemów nie brakuje Czechom. Rozgrywający Arsenalu Tomasz Rosicky twierdzi, że czuje się coraz lepiej, ale wciąż boli go ścięgno Achillesa i piątek nie trenował. - Dopiero po sobotnich zajęciach zdecydujemy, czy zagra. Myślę, że tak będzie, ale wiem też, kto mógłby go zastąpić - mówił trener Michal Bilek.

- Czasami drużyna, która gra w dziesiątkę, prezentuje się lepiej niż w jedenastu. Bez Rosickiego, choć to znakomity piłkarz, Czesi też mogą zagrać jeszcze lepiej - mówił Smuda. Petr Czech, który narzekał ostatnio na ramię, prawdopodobnie będzie w pełni sił.

Zdobądź piłkę skopaną na meczu Euro!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.