Euro 2012. Michał Globisz przed meczem Polska - Rosja: Dariusz Dudka i system 4-5-1 to dobre rozwiązanie

- Zastąpienie ofensywnego piłkarza defensywnym Dariuszem Dudką to dobra koncepcja. Grajmy brzydko, ale skutecznie. Jeśli pójdziemy z otwartą grą, bo tak wypadałoby na Euro, bo gramy u siebie, to może to pięknie wyglądać, ale skończyć się tragicznie - mówi przed meczem Polska - Rosja były trener młodzieżowej reprezentacji Polski Michał Globisz.

Trwa zagorzała dyskusja, jak zagrać z silną Rosją, żeby nie przegrać, a najlepiej żeby wygrać. Porażka postawi bowiem ewentualny awans biało-czerwonych do ćwierćfinału pod dużym znakiem zapytania.

- Na pewno nie należy się bać Rosjan, bo w takiej sytuacji po co w ogóle wychodzić na boisko? Tylko po to, aby tracić bramki? W tym meczu trzeba być wyjątkowo skoncentrowanym na defensywie. Musimy stworzyć żelazną dyscyplinę w obronie, nie tylko w tej najbardziej cofniętej formacji, ale całym zespołem, poczynając od Roberta Lewandowskiego. Musimy być bardzo waleczni. Mecz z Rosją jest spotkaniem specyficznym i należy się liczyć, że może on nie być piękny - uważa Globisz.

Wszystko wskazuje na to, że trener Franciszek Smuda wreszcie zdecyduje się na zmiany w podstawowej jedenastce. W meczu z Rosją od pierwszej minuty powinien pojawić się na boisku Dariusz Dudka, czyli defensywny pomocnik.

- My musimy zaprezentować efektywny futbol i grać to, co umiemy najlepiej, czyli z kontry. Dlatego też możemy spodziewać się ustawienia z Darkiem Dudką, który pojawi się w pierwszej jedenastce za jakiegoś piłkarza ofensywnego. To jest dobra koncepcja - grajmy brzydko, ale skutecznie - twierdzi Globisz. - Na taki mecz najlepszym ustawieniem będzie typowe 4-5-1, aby wzmocnić środek pola. A więc piątka pomocników, która przeciwstawi się nawałnicy rosyjskiej, a później wyprowadzi kontrę. Jeśli pójdziemy z otwartą grą, bo tak wypadałoby na Euro, bo gramy u siebie, to może to pięknie wyglądać, ale skończyć się tragicznie - dodaje.

Początek meczu Polska - Rosja we wtorek o godz. 20.45.

Jak zagrać, by wygrać z Rosją? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! +1? ?

JAKIE PIĘKNOŚCI PIŁKARZY MOŻEMY SPOTKAĆ NA TRYBUNACH W CZASIE EURO 2012 [ZDJĘCIA]

Więcej o: