Euro 2012. Stec: Siedem pytań o Polskę

Po remisie Polski z Grecją 1:1 na inaugurację Euro 2012 dziennikarz ?Gazety Wyborczej? i Sport.pl Rafał Stec zadał na swoim blogu siedem pytań dotyczących reprezentacji Polski: o Smudę, taktykę, kondycję, bramkarza, Lewandowskiego, Piszczka i kibolstwo.

Czytaj wpis Rafała Steca na blogu?

Z nieba do piekła i z powrotem. Ależ inauguracja Euro z Grecją!!! Mogli wygrać, mogli przegrać. Zremisowali - relacjonował ze Stadionu Narodowego Robert Błoński.?

Remis nie jest wynikiem wymarzonym, ale też absolutnie nie odbiera kadrze Smudy szans na awans do ćwierćfinału. Dzień po meczu eksperci bardziej niż nad rozstrzygnięciem pochylają się nad przebiegiem meczu, grą reprezentacji, poczynaniami Franciszka Smudy. Rafał Stec na blogu zadaje pytania:

1) Pytanie o Franciszka Smudę. Czy wczoraj nie reagował, bo uważa każdego rezerwowego za atrapę prawdziwego piłkarza (moje przypuszczenie), czy sparaliżowała go powaga wyzwania (teoria Czadobloga)? Jak zniesie krytykę, skoro generalnie, nawet w czasie wprawek towarzyskich znosi ją z trudem, jak wpłynie na jego osąd i zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji? Zwłaszcza że nasi eksperci zgodnie ze starą nadwiślańską tradycją słów nie ważą, już wydają werdykty podsumowujące i krzyczą o więcej niż kompromitacji, zapewne nie zastanawiając się, czy przy klęsce 0:3 nie zabrakłoby im skali...

2) Pytanie o taktykę. Czy nękanie rywala wysokim pressingiem, które nasi stosowali w pierwszej połowie inauguracji z Grecją, w zderzeniu z Rosją nie sprowadzi na nich nieuchronnego nieszczęścia? Czy nie powinni grać gęściej na tyłach, by ograniczyć wolność rozszalałym Arszawinom i Dzagojewom? Czy w głowie selekcjonera w ogóle jest schowany jakikolwiek wariant gry alternatywny?

Zobacz wideo

3) Pytanie kondycję i motorykę. Wszyscy widzieliśmy, że nasi w końcówce spuchli, a Rosjanie z Czechami biegali potem jak nakręceni. Czy wyglądało to tak źle z powodu spartaczonych przygotowań, czy jednak miały znaczenie okoliczności - mecz otwarcia toczył się pod dachem w potwornej duchocie, a mecz we Wrocławiu później i przy przyjemniejszej pogodzie? Czy porównywanie poziomu obu widowisk nie ma aby ograniczonego sensu, bowiem Grecy uprawiają futbol wybitnie przykry dla przeciwnika i ładnie nie zagra z nimi nikt, nawet rozochoceni piłkarze Dicka Advocaata w formie z piątku?

4) Pytanie o bramkarza. Kto wejdzie między słupki w meczu z Czechami, jeśli Przemysław Tytoń zagra z klasą przeciw Rosji? Czy nie okazuje się on fachowcem solidniejszym niż Wojtek Szczęsny, którego gole puszczane w Arsenalu odruchowo tłumaczyliśmy niestabilnością jego defensywy, nie dowierzając statystykom umieszczającym go w dołach rankingu bramkarzy ligi angielskiej? Z drugiej strony - jeden mecz ma obalić hierarchię w bramce?

Pytania o Lewandowskiego, Piszczka i kibolstwo znajdziesz na blogu Rafała Steca.?

Możesz wygrać piłkę, którą Lewandowski strzelił gola. Weź udział w naszym konkursie!

Więcej o: