Euro 2012. Franciszek Smuda ogłosi kadrę drugiego maja

Podczas uroczystej imprezy w plenerze, w dniu święta flagi narodowej selekcjoner reprezentacji ogłosi nazwiska 26 piłkarzy, z których wybierze 23-osobową kadrę na Mistrzostwa Europy. Ogłosi ją prawdopodobnie 27 lub 28 maja na koniec zgrupowania w Austrii.

Kibicujemy polskiej kadrze! Pokażmy ilu nas jest - Facebook Polska biało-czerwoni  ?

Dziewiątego maja większość kadrowiczów, z rodzinami, wyjedzie na rekreacyjne zgrupowanie w tureckim Belek. Na pewno zabraknie tam trzech piłkarzy Borussii Dortmund - Jakuba Błaszczykowskiego, Roberta Lewandowskiego i Łuasza Piszczka. 14 maja ich klub gra w finale Pucharu Niemiec. Wtorkowy półfinał z Greuther Furth selekcjoner oglądał na żywo.

Finał Pucharu Niemiec opóźni też przyjazd trzech kluczowych zawodników kadry trenera Smudy na drugie zgrupowanie reprezentacji - w austriackim Lienz. Kadra poleci tam bezpośrednio z Turcji. Po ciężkim sezonie w Bundeslidze grający w podstawowym składzie Błaszczykowski, Piszczek i Lewandowski na pewno dostaną od selekcjonera Smudy kilka dni odpoczynku i do zespołu dołączą najwcześniej 20 maja. Prawdopodobnie nie zagrają w sparingu z Łotwą (22 maja w Klagenfurcie). Choć Robert Lewandowski zapewnił trenera, że będzie gotowy już na 16.

W Belek może zabraknąć też Marcina Wasilewskiego z walczącego o mistrzostwo kraju Anderlechtu - play off ligi belgijskiej kończy sezon pod koniec maja. - Mamy zapewnienie z Anderlechtu, że Wasyl będzie z kadrą od początku zgrupowania w Austrii - mówi sport.pl Konrad Paśniewski, dyrektor reprezentacji. - To samo z chłopakami z Tereka Groznego, Maćkiem Rybusem i Marcinem Komorowskim. Jeśli Terek utrzyma się w lidze, mogą zostać zwolnieni wcześniej niż 13 maja, kiedy kończy się sezon w Rosji.

Wtedy w Belek, oprócz tercetu Borussii, brakowałoby bramkarzy Arsenalu Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego. Liga angielska kończy się 13 maja, "Kanonierzy" prawdopodobnie do ostatniej kolejki będą walczyć o czwarte miejsce, które daje prawo do gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. Obaj dołączą do drużyny w Austrii. - Nie wiemy jeszcze, kiedy. Wszystko ustalimy z chłopakami w kwietniu - mówi Paśniewski.

Największe zwycięstwa polskich piłkarzy [wideo]

 

Najpóźniej ze wszystkich do kadry dołączy Ludovic Obraniak. Liga francuska kończy sezon dopiero 20 maja, a Bordeaux walczy o awans do Ligi Europejskiej i nie ma mowy, by puściło 28-letniego rozgrywającego wcześniej. - Damien Perquis z Sochaux, który przechodzi rehabilitację po złamaniu ręki, powinien być do naszej dyspozycji. Jeśli oczywiście zdrowie mu pozwoli. Zobaczymy, jak poukładają się losy Auxerre, w którym gra Dariusz Dudka. Jeśli jego zespół szybko zostanie zdegradowany, to może uda się zwolnić Darka na zgrupowanie do Austrii.

W tej chwili wiadomo, że do Belek pojadą wszyscy zawodnicy z ligi polskiej, rosyjskiej, tureckiej i belgijskiej. - Szacujemy, że będzie 15-18 piłkarzy - mówi Paśniewski.

Plan kadry:

9-16 maja: zgrupowanie rekreacyjne w Belek; 16-28 maja: zgrupowanie w austriackim Lienz; 22 maja: mecz z Łotwą w Klagenfurcie; 26 maja: mecz ze Słowacją w Klagenfurcie; 28 maja: przyjazd reprezentacji do Warszawy w późnych godzinach popołudniowych; 29-31 maja: wolne, zbiórka przed Euro w warszawskim hotelu Hyatt 31 maja na kolacji; 2 czerwca: mecz z Andorą na stadionie Legii w Warszawie; 8 czerwca: pierwszy mecz w finałach Euro 2012 - z Grecją.

Brak zmienników w ataku - samotność Roberta Lewandowskiego ?

Więcej o: