Piłka nożna. Kto z Warszawy zagra na Euro?

Tomasz Jodłowiec i Jakub Wawrzyniak są niemal pewni miejsca w szerokiej kadrze na mistrzostwa Europy. Kto jeszcze z warszawskich zespołów ma szanse na występy w polsko-ukraińskim turnieju?

Kibicujmy razem na Warszawa Sport.pl

Do Euro 2012 zostało 100 dni. Rozegrany na Stadionie Narodowym mecz z Portugalią będzie ostatnim sprawdzianem przed ogłoszeniem szerokiej kadry na turniej. Najpierw będzie liczyła około 30 zawodników, po pierwszym zgrupowaniu zostanie zawężona do 23.

Legia i Polonia liczą, że będą miały swoich przedstawicieli na ME. W czasach umiędzynarodowienia kadry byłoby to sporym osiągnięciem, szczególnie dla klubu z Łazienkowskiej, który zimą sprzedał reprezentantów Polski: Ariela Borysiuka, Marcina Komorowskiego i Macieja Rybusa. Polonia z rundy na rundę staje się przechowalnią zagranicznych kadrowiczów, ale polskich jeszcze w niej nie brakuje.

Prawie pewni

Tomasz Jodłowiec

Jeden z ulubieńców selekcjonera. W prowadzonej przez Franciszka Smudę kadrze zagrał 19 spotkań. Więcej tylko Robert Lewandowski (26) i Jakub Błaszczykowski (22), a tyle samo Dariusz Dudka i Sławomir Peszko. W polskiej lidze nie ma piłkarza, którego trener kadry darzy większym zaufaniem. Ostatnio jednak - nie licząc spotkania, w którym brali udział tylko ligowcy z Bośnią i Hercegowiną - piłkarz Polonii wypadł z łask Smudy. W trzech spotkaniach był rezerwowym. Zawiódł bowiem w spotkaniach z Meksykiem i Francją.

Problemem, z jakim zmaga się Smuda (i nie tylko on, bo i trener Jacek Zieliński), jest znalezienie dla zawodnika odpowiedniej pozycji na boisku. Jodłowiec najlepiej wypada jako defensywny pomocnik, ale najczęściej wystawiany jest na środku obrony. Tak może być również w dzisiejszym meczu, bo kontuzjowani są Grzegorz Wojtkowiak i Arkadiusz Głowacki. Tak było w sobotę, gdy z ŁKS Zieliński ponownie zrobił z wychowanka Koszarawy Żywiec stopera, co nie wyszło Polonii i... Jodłowcowi na dobre.

Obojętnie, gdzie miałby grać, doszłoby do niespodzianki, gdyby Jodłowiec nie dostał powołania na Euro.

Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa), 26 lat.

Występy w kadrze - 24.

Debiut - 11 października 2008 z Czechami.

Ostatni występ - 16 grudnia 2011 z Bośnią.

Szanse na powołanie na Euro: 90 procent

Jakub Wawrzyniak

Częściej występował jednak u Leo Beenhakkera (16 meczów) niż u Smudy (5). Przerwa w powołaniach to wynik afery dopingowej z czasów, gdy był wypożyczony do Panathinaikosu. W polskiej lidze na lewej obronie trudno znaleźć lepszego piłkarza. Ale bieda na tej pozycji aż piszczy również za granicą. Sebastian Boenisch został zdegradowany do roli rezerwowego w Werderze Brema, Dariusza Dudkę Smuda widzi jako defensywnego pomocnika. Jeśli Wawrzyniak podtrzyma formę z rundy jesiennej, to Stadion Narodowy podczas Euro stanie się dla niego sceną, a nie widownią.

Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), 28 lat.

Występy w kadrze - 24.

Debiut - 6 grudnia 2006 ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Ostatni występ - 11 listopada 2011 z Włochami.

Szanse na powołanie na Euro: 90 procent

Mają szanse

Janusz Gol

Bohater meczu ze Śląskiem, w którym strzelił dwa gole, przy zachowaniu takiej formy ma cień nadziei na nominację, przynajmniej do wstępnej kadry. Powołanie zależy jednak także od tego, kiedy wyleczy się Rafał Murawski. Smuda zna Gola, dał mu szansę w reprezentacji, choć w meczach o mniejszym znaczeniu.

Janusz Gol (Legia Warszawa), 26 lat.

Występy w kadrze - 7.

Debiut - 20 stycznia 2010 z Tajlandią.

Ostatni występ - 15 listopad 2011 z Węgrami.

Szanse na powołanie na Euro: 5 procent

Michał Kucharczyk

- Nie wolno zapomnieć o Kucharczyku. Po kontuzji wrócił do zdrowia i trzeba tylko czekać, aż będzie w pełni sił. To ciekawy piłkarzy, można go ustawić na kilku pozycjach - powiedział w wywiadzie dla PAP Smuda. Napastnik Legii jest młody, perspektywiczny, ale ma za sobą przetarcie w kadrze. Jak widać, Smuda go ceni.

Michał Kucharczyk (Legia), 21 lat

Występy w kadrze - 4. Debiut - 6 luty 2011 z Mołdawią.

Ostatni występ - 5 czerwca 2011 z Argentyną.

Szanse na powołanie na Euro: 20 procent

Maciej Sadlok

W ubiegłym roku zagrał tylko w trzech meczach reprezentacji, i to tych mniej ważnych: z Litwą, Grecją i Bośnią. Trener Polonii Jacek Zieliński nie wystawił go niespodziewanie w ostatnim spotkaniu ligowym z ŁKS. - Ja bym go nie skreślał, jest cała runda przed nami - powiedział szkoleniowiec "Czarnych Koszul" o byłym piłkarzu Ruchu Chorzów.

Sadlok ma podobny problem jak Jodłowiec: w klubie gra na innej pozycji niż w reprezentacji. Smuda chce koniecznie zrobić z niego lewego obrońcę, a Zieliński - stopera. Bliżej do reprezentacji będzie mu więc, jeśli zacznie grać na boku defensywy.

Maciej Sadlok, 21 lat

Występy w kadrze - 15. Debiut - 14 listopada 2009 z Rumunią. Ostatni występ - 16 grudnia 2011 z Bośnią i Hercegowiną.

Szanse na powołanie na Euro: 30 procent

Kto jeszcze?

W Legii i Polonii występują zawodnicy, których Smuda sprawdzał w drużynie narodowej: bramkarz Polonii Michał Gliwa, obrońca Legii Jakub Rzeźniczak. Trudno uwierzyć, żeby postawił na nich na mistrzostwach.

Selekcjoner już dawno przekreślił Michała Żewłakowa, byłego piłkarza Polonii, obecnie Legii. Nie ma znaczenia ani jego przyzwoita dyspozycja, ani doświadczenie i 102 występy w kadrze. Żewłakow, wychowany na Pradze-Południe, jest wychowankiem Drukarza mającego siedzibę w parku Skaryszewskim vis-a-vis Stadionu Narodowego.

Piłkarze z szansami na Euro, którzy grali w klubach Warszawy i okolic

Ariel Borysiuk (kiedyś Legia, dziś Kaiserslautern), Łukasz Fabiański (Legia - Arsenal), Kamil Grosicki (Legia - Sivasspor), Marcin Komorowski (Legia - Terek Grozny), Robert Lewandowski (Partyzant Leszno, Varsovia, Legia II, Delta Warsza wa, Znicz Pruszków - Borussia Dortmund), Adrian Mierzejewski (Polonia - Trabzonspor), Wojciech Szczęsny (Agrykola, Legia - Arsenal), Cezary Wilk (Polonia - Wisła Kraków).

Zobacz wideo
Więcej o: