Euro 2012. Kim Grecja zaskoczy Polaków?

Franciszek Smuda przed Euro 2012 wiele już w reprezentacji nie zmieni. Rywale wciąż szukają piłkarzy, sprawdzają nawet tych urodzonych za oceanem

Profil Sport.pl na Facebooku - 35 tysięcy fanów. Plus jeden? 

George John urodził się w Seattle. Dziadkowie 24-letniego stopera FC Dallas byli Grekami, on całe życie spędził w USA. Do dziś nie zdecydował, dla kogo chce grać. Rok temu dostał powołanie od Amerykanów, ale na zgrupowanie nie przyjechał przez kontuzję. W czerwcu przed sparingiem z Ekwadorem w Nowym Jorku Fernando Santos zaprosił go na treningi Greków. John porozmawiał z selekcjonerem, ogłosił, że przyjazd na zgrupowanie jest dla niego wielkim honorem, ale później ustami swojego agenta zaznaczył, że zanim podejmie decyzję, musi porównać atmosferę w obu reprezentacjach. Dodał też, że chętnie przeniósłby się do ligi greckiej. Szanse na grę w Euro 2012 ma jednak niewielkie, bo na środku defensywy konkurencja jest spora.

Zobacz wielkie emocje w warszawskiej Strefie Kibica!

Nie oznacza to jednak, że Portugalczyk zabierze do Polski wyłącznie piłkarzy wychowanych w Grecji. W listopadowym sparingu z Rosją w kadrze debiutował José Holebas. Urodzony w Niemczech syn Greka i Urugwajki rok temu zamienił TSV Monachium na Olympiakos i wystarał się o paszport. Santos ze znalezieniem lewego defensora miał problemy tylko niewiele mniejsze od Franciszka Smudy, a dziś Grecy typują, że Holebas szybko stanie się pewniakiem i będzie powstrzymywał Jakuba Błaszczykowskiego w meczu otwarcia Euro.

Największą niespodzianką drużyny może być jednak piłkarz, którego Grecy wychowali sobie sami. Gdy rok temu Everton płacił Iraklisowi za Apostolosa Velliosa 250 tys. funtów, wydawało się, że urodzony w 1992 r. napastnik ugrzęźnie w rezerwach. Zespołu z powodu kłopotów finansowych nie stać jednak na transfery, więc trener David Moyes coraz częściej daje szanse żółtodziobom. Vellios tylko raz zaczął mecz Premier League w pierwszej jedenastce, ale zdobył już trzy gole, jest najlepszym strzelcem klubu w sezonie. Trener greckiej młodzieżówki twierdzi, że w przyszłym roku Vellios dostanie powołanie do pierwszej reprezentacji i wciąż ma szanse na Euro 2012.

Wszystko o Euro 2012 w specjalnym serwisie Sport.pl ?

Więcej o: