Tomasz Rząsa: myślałem, że będzie losowanie kalendarza

Każda federacja walczyła o swoje, nawet przedstawiciele San Marino mieli uwagi, ale w końcu doszliśmy do porozumienia - dyrektor reprezentacji ds. mediów opowiada sport.pl o losowaniu kalendarza eliminacji MŚ 2014 w grupie H.

Kibicujemy polskiej kadrze! Pokażmy ilu nas jest - Facebook Polska biało-czerwoni  ?

Grają w niej Anglia, Ukraina, Polska, Czarnogóra, Mołdawia i San Marino.

- Spotkaliśmy się w jednym z warszawskich hoteli i przed dziesiątą rano rozpoczęły się negocjacje - opowiada Tomasz Rząsa. - Po kilku kwadransach byłem przekonany, że nic z tego, że będzie losowanie. Wydawało mi się, że nie ma szans na kompromis. Najpierw każda federacja przedstawiła swój pomysł na terminarz. A później nastąpiły rozmowy. I tak, termin po terminie, ustalaliśmy kto, gdzie i z kim.

Przełomem okazało się ustępstwo Czarnogóry w sprawie meczów w czerwcu 2013 roku. Wtedy nikt w ogóle nie chciał grać, a już na pewno Anglicy. Ostatecznie Czarnogórcy dogadali się z Ukrainą, która w tym terminie chciała zagrać z nami. Dla nas to była opcja nie do przyjęcia i zdania byśmy nie zmienili. Oni są wtedy w środku sezonu, my tuż po nim. Nie chcieliśmy grać latem, ale - skoro - nie było innej możliwości, to polecimy do Mołdawii.

Ze współgospodarzem Euro 2012 zagramy w marcu i październiku 2013. Pierwszy mecz u siebie i akurat w tym przypadku nasi sąsiedzi poszli nam na rękę. Rewanż z nimi zagramy w ostatniej kolejce eliminacji, cztery dni przed potyczką na Wembley.

Z Anglikami zmierzymy się w terminach, które od początku sobie założyliśmy. Czyli jesienią tego roku u siebie i w ostatniej kolejce. W pierwszym meczu chcieliśmy zmierzyć się z teoretycznie słabszym rywalem, najlepiej San Marino u siebie. Wyszła Czarnogóra, w Podgoricy, ale uważam mimo wszystko, że to rywal jednak łatwiejszy od Anglii czy Ukrainy.

Później rozegramy cztery kolejne mecze u siebie - nie planowaliśmy tego, ale gdy już ustaliliśmy z kim, to miejsce nie było problemem.

Program meczów Polski w el. MŚ 2014 - grupa H:

7 września 2012 roku: Czarnogóra - Polska

11 września: Polska - Mołdawia

16 października: Polska - Anglia

22 marca 2013 roku: Polska - Ukraina

26 marca: Polska - San Marino

7 czerwca: Mołdawia - Polska

6 września: Polska - Czarnogóra

10 września: San Marino - Polska

11 października: Ukraina - Polska

15 października: Anglia - Polska

Orzełek wraca na koszulki reprezentacji Polski ?

Jedenastka największych nieobecnych - sprawdź, kto nie zagra na Euro ?

Więcej o: