Reprezentacja. Orzełek wróci na koszulki?

Czy orzeł jednak wróci na koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski? Przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej chcą do tego szybko doprowadzić,

Pokażmy światu jak się kibicuje - Facebook Polska biało-czerwoni ?

Decyzja szefów PZPN o zamianie godła Polski na logo związku na koszulkach piłkarskiej drużyny narodowej wywołała ogromne oburzenie. Krytycznie do tego pomysłu odnosi się zdecydowana większość kibiców.

Do prezentacji nowych strojów doszło w minioną środę we Wrocławiu, tuz przed spotkaniem z Włochami. W nowej wersji z przodu koszulki znajduje się logo firmy Nike oraz logo Polskiego Związku Piłki Nożnej, które zastąpiło godło Polski.

- Im prędzej przyjmiemy do wiadomości, że ta decyzja jest nieodwracalna, tym lepiej dla wszystkich. W tych koszulkach kadra będzie grać do czerwca 2014 roku - podkreślał podczas prezentacji dyrektor marketingu PZPN, Piotr Gołos. - Jesteśmy świadomi, że żyjemy w konserwatywnym kraju, a nasze społeczeństwo myśli w sposób symboliczny, kierując się emocjami. Dlatego decyzja była bardzo odważna. Zależy nam, żeby wszyscy docenili nasz wysiłek. Głównym powodem były względy marketingowo-biznesowe. Logo jest zastrzeżonym znakiem i możemy egzekwować nasze prawa autorskie, w przypadku orła nie możemy, bo jest wartością narodową. Zainteresowanie koszulkami już jest ogromne - twierdził Gołos.

PZPN: zmiana godła to odważna decyzja, ale nieodwołalna. Bez orzełka do 2014

Decyzja PZPN wzburzyła Polaków. Podczas meczu Polska - Włochy kilkadziesiąt tysięcy widzów jeszcze przed rozpoczęciem gry i potem wielokrotnie podczas spotkania skandowało słowa: "gdzie jest orzeł". Zmiany bronili jedynie szefowie związku.

Tuż po prezentacji nowych strojów, przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej zadecydowali, że przywrócą godło Polski na koszulki. Planowali, że 25 listopada, że na początku Walnego Zgromadzenia PZPN zgłoszą wniosek, aby delegaci przegłosowali przywrócenie orła na koszulkę reprezentacji. Pomysł utrzymywali w tajemnicy, ale o ich planie napisał "Przegląd Sportowy". W efekcie nieco zmodyfikowali swoje zamiary.

- We wtorek wyślemy do zarządu PZPN pismo z zapytaniem: dlaczego godło narodowe, czyli orzeł zniknął z koszulek reprezentacji Polski? - tłumaczy Andrzej Padewski, prezes DZPN. - Chcemy też wiedzieć dlaczego przedstawiciele związku twierdzą, że nie ma szans, aby orzeł powrócił na koszulki reprezentacji w ciągu dwóch lat? Będziemy prosić o konkretne wytłumaczenie - co stoi na przeszkodzie, że przez dwa lata orzeł nie może znaleźć się na reprezentacyjnej koszulce - wylicza Padewski.

Od odpowiedzi szefów związku przedstawiciele DZPN uzależniają swoje dalsze działania.

Prezes Padewski: - Jeśli przywrócenie teraz orła na stroje drużyny narodowej będzie wiązało się z jakimkolwiek odszkodowaniem, to nie zamierzam doprowadzać do sytuacji, w której narażę związek na straty finansowe. Ale jeśli umowa dotycząca symboli na koszulce reprezentacji Polski jest tak skonstruowana, że nie wiąże się z żadnymi finansowymi kwestiami, to podczas walnego zgromadzenia PZPN wystąpimy z wnioskiem o natychmiastowe przywrócenie orła.

Menadżerowie reprezentujący firmę Nike, która produkuje sprzęt dla polskiej reprezentacji, wielokrotnie podkreślali, że oni są tylko wykonawcą pomysłu PZPN. Zaznaczali, że decyzję o usunięciu orła podęli członkowie zarządu związku.

- Nike jest jednym z najlepszych na świecie producentów sprzętu i myślę, że w interesie firmy jest, aby koszulki przez nich produkowane sprzedawały się jak najlepiej. Jestem pewny, że biało-czerwone stroje z orłem będą się sprzedawać znacznie lepiej niż te, na których widnieje tylko logo związku. Bo przecież grać w godłem Polski na piersiach to żaden wstyd - kończy Padewski.

Nie tylko brak 'orzełka' wywołał burzę. Stroje innych krajów na 2012 rok [GALERIA]

Więcej o: