Bez orzełka na koszulkach. Skandal, łamanie tradycji, czy "gonienie Europy"?

Kiedy okazało się, że na koszulkach, w których Polacy zagrają podczas Euro 2012 w miejscu tradycyjnego ?orzełka? widniej logo PZPN natychmiast zawrzało. Kibice są oburzeni, piłkarze - zakłopotani, PZPN tłumaczy się niezbyt przekonująco, a ręce zacierają chyba tylko producenci podróbek. Sprawdzamy jak jest w innych reprezentacjach i pytamy, czy kibice wyobrażają sobie koszulki bez godła państwowego.

A gdzie orzełek?! Podyskutuj na Facebook Polska biało-czerwoni ?

W koszulkach z orłem na piersi polska reprezentacja gra od swojego pierwszego oficjalnego meczu - 18 grudnia 1921 roku, przegranego z Węgrami 0:1. Godło państwowe towarzyszyło biało-czerwonym przez całą historię kadry narodowej: czasem był to wielki orzeł na całą pierś, jak przed wojną, czasem zajmował centralne miejsce trykotu - jak na mundialach w 1974 i 1982 roku, a czasem mały, dobrze znany nam "orzełek". Obecna sytuacja nie jest jednak precedensem - na początku lat 90-tych zdarzało się, że reprezentacja występowała z logiem PZPN na piersi, ale wtedy elementem tego logo był właśnie orzeł, nigdy wcześniej też nie zdarzyło się Polakom jechać bez orła na wielki turniej.

PZPN tłumaczy się, że przeprowadził badania wśród osób, które kupiły bilet na trzy ostatnie mecze Polaków, i że nowe logo w miejsce orła zyskało ich akceptację.

"W badaniu opinii na temat wizerunku PZPN udział wzięło 2248 osób. Najliczniej reprezentowani byli kibice, rekrutowani do badań z grupy osób, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy kupiły bilet na mecz reprezentacji Polski. Zdecydowana większość respondentów pozytywnie oceniła nowe logotypy Związku i reprezentacji. Nowy logotyp reprezentacji bardzo dobrze i dobrze ocenia 60% kibiców, 74% przedstawicieli mediów i 67 % osób z innych środowisk." - czytamy w specjalnym oświadczeniu wydanym na pzpn.pl

Firma Nike próbuje z kolei zrekompensować brak godła odwołaniami do polskiej flagi - "najbardziej uniwersalnego symbolu narodowego".

Gdzie PZPN ma polskie godło? Czytaj na blogu Bartosza Nosala ?

Kibice są jednak oburzeni "Szkoda że logo Biedronki nie jest zamiast PZPN!", "Przez tysiąclecie nasi Przodkowie przelewali za Nasze Symbole krew. Towarzystwo z pzpn napluło nam Polakom w twarz, zapomnieliście, że utrzymujecie się za Nasze pieniądze. Pierdzistołki i leśne dziadki, jak wam nie pasują barwy i Symbole Narodowe to won z Kraju..." - piszą oburzeni na forach internetowych.

Sami piłkarze pytani o brak orzełka byli wyraźnie zakłopotani: - Nie ma co nad tym dywagować, zawsze będą za i przeciw - mówił kapitan reprezentacji Jakub Błaszczykowski, ale minę miał kwaśną - nie ma orzełka, ale logo PZPN w jakiś sposób do niego nawiązuje.

Koszulki na Euro 2012. Szczęsny: są okej, za to w spodenkach puszczają szwy! Kuba: a gdzie orzełek?

PZPN tłumaczy się też tym, że taka jest obecnie europejska praktyka i "wszyscy grają z logotypami. I rzeczywiście, jest w tym sporo racji.. Z logiem federacji na piersi grają Anglia, Francja, Hiszpania (od 2008 roku) Holandia czy Włochy, a więc czołowe drużyny Europy. Jednakże loga federacji tych krajów zawierają w sobie wyraźne odwołania do symboliki narodowej: w przypadku Anglii są to trzy lwy, w przypadku Włoch flaga, na pomarańczowych koszulkach Holendrów tradycyjny gryf, na niebieskich Francuzów - kogut.Czy to samo można powiedzieć o logotypie Polskiego Związku Piłki Nożnej? Czy nawiązanie do tradycyjnych symboli narodowych jest wystarczająco czytelne i przede wszystkim - czy w ten sposób odbierają je kibice, wśród których polski związek nie cieszy się, eufemistycznie mówiąc, wielką popularnością.

nie ma orzełka, ale lepiej chłodzi i trudniej za nią pociągnąć. Nowa koszulka reprezentacji

 

Dwa pierwsze mecze wygramy! Obiecuje Wojciech Szczęsny przed Euro ?

Czy przeszkadza ci brak orzełka na koszulkach reprezentacji Polski?
Więcej o: