T-Mobile Ekstraklasa. Reprezentacja dziesiątkuje Legię

- Jutro znów wyjeżdża siedmiu piłkarzy, i znów nie będzie dużej części zespołu - narzekał w niedzielę po meczu z Wisłą (2:0) trener Legii Maciej Skorża. W poniedziałek dodatkowo Franciszek Smuda powołał na mecze z Koreą Południową i Białorusią Marcina Komorowskiego i Janusza Gola. Po poprzedniej przerwie na zgrupowanie kadry Legia przegrała trzy mecze z rzędu.

Ljuboja i Gol. Legia lepsza od Wisły - zobacz akcje z meczu ?

Maciej Skorża przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie miał do dyspozycji dziewięciu piłkarzy. W pierwszej reprezentacji, poza Golem i Komorowskim, zagrają Maciej Rybus i Jakub Wawrzyniak. Prowadzona przez Stefana Majewskiego kadra U-21 "zabierze" warszawiakom Ariela Borysiuka i Michała Kucharczyka. W reprezentacji U-20 Janusza Białka zagrają Jakub Szumski, Rafał Wolski i Michał Żyro. Wszyscy - poza bramkarzem Jakubem Szumskim - są piłkarzami pierwszego składu lub regularnymi zmiennikami.

Skorża o wygranej z Wisłą: przesądziła lepsza taktyka

Poprzednia dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach (pod koniec sierpnia i na początku września) spowodowała w Legii mały kryzys. Zespół, który zanim rozjechał się na zgrupowania, wyeliminował z europejskich pucharów Spartak Moskwa, po przerwie przegrał z Podbeskidziem Bielsko-Biała i Polonią Warszawa w lidze, a w Lidze Europejskiej uległ PSV. W meczu z bielszczanami błędy popełniał chwalony wcześniej (i później) Jakub Wawrzyniak, a po meczu Skorża przyznał, że popełnił błąd i powinien pozwolić odpocząć grającemu co trzy dni obrońcy. W meczu z Polonią Legia, która przeważała w pierwszej połowie, w drugiej oddała inicjatywę i przegrała choć prowadziła 1:0.

Legia ma kłopot bogactwa. Problemem w każdej z reprezentacji jest znalezienie wyróżniających się lewonożnych piłkarzy, którzy mogliby grać w obronie lub pomocy. W ekstraklasie często na tych pozycjach grają obcokrajowcy. Polaków jest jak na lekarstwo - Maciej Sadlok w Polonii, Jakub Wilk w Lechu, Paweł Sobolewski w Koronie, czy w Łukasz Janoszka Ruchu. Maciej Małkowski, Marek Zieńczuk, czy Kamil Kosowski na powołanie do kadry nie mają raczej szans.

Za to w Legii jest ich mnóstwo. Komorowski, Wawrzyniak, Rybus i Żyro dostali powołania. Jednak trener Skorża będzie musiał się nagłowić z wyborem lewego pomocnika w zaplanowanym na piątek sparingu z ŁKS. Wśród piłkarzy, których ma do dyspozycji takiego po prostu nie ma.

Jedenastka Legii bez powołanych, czyli złożona z piłkarzy, którzy przepracują w klubie najbliższe dwa tygodnie, może wyglądać następująco: Kuciak - Jędrzejczyk, Żewłakow, Astiz, Kiełbowicz - Manu, Vrdoljak, Radović, Łukasik, ? - Ljuboja . Są w niej piłkarze, którzy w tym sezonie grają mało, lub wcale (Kiełbowicz, Astiz, Łukasik), a wspomnianego lewego pomocnika nie ma w ogóle. Na Ławce rezerwowych usiedliby zapewne: Skaba - Rzeźniczak, Choto, Kneżević, Kosecki, Ohayon, Górski . Regularnie nie gra żaden z nich.