Bundesliga. Urodzinowa blokada dla Barriosa

Polski weekend w Bundeslidze: gol Roberta Lewandowskiego, asysta Sławomira Peszki, kluczowe podanie Łukasza Piszczka i wyrazy uznania dla Jakuba Błaszczykowskiego.

Wszystkich łączy to samo: zaliczyli udane mecze w momencie, w którym bardzo tego potrzebowali.

Lewandowski zdobył pierwszą w sezonie bramkę w Bundeslidze w przededniu powrotu Lucasa Barriosa. Paragwajczyk ze względu na kontuzję stracił miejsce w ataku Borussii, ale niezmiennie jest uznawany za ulubieńca trenera Jürgena Kloppa. Ten nie zmieni go na Lewandowskiego, jeśli Polak będzie skuteczny. O co było dotychczas do niego najwięcej zastrzeżeń.

Gol Lewandowskiego przeciwko FC Nürnberg - uderzenie pod poprzeczkę po podaniu Mario Götze - skutecznie blokuje rychły powrót Barriosa do pierwszego składu. Polak trafił na dzień przed swoimi 23. urodzinami.

Ważną rolę przy tej bramce odegrał Łukasz Piszczek, od którego zaczęło się dynamiczne wejście Götzego. Piszczek znów był pewny w obronie i sporo atakował. To istotne w kontekście jego rywalizacji z Patrickiem Owomoyelą. Były reprezentant Niemiec odzyskuje zdrowie po kontuzji i zapowiada, że szybko wróci do drużyny - mógłby zająć jedynie miejsce Polaka. Kiedy Piszczek przed rokiem trafił do Borussii, pozycja Owomoyeli w defensywie była niepodważalna. Teraz role się odwróciły.

Matthias Dersch, niemiecki dziennikarz: - Teraz w Dortmundzie nikt nie ma wątpliwości, że Piszczek to jedna z najważniejszych postaci w drużynie. Bywa najszybszym zawodnikiem na boisku, ma rewelacyjne akcje i w ataku, i w obronie. Jest teraz właściwie nie do zastąpienia.

Do zastąpienia jest za to jesienią Shinji Kagawa. Jakub Błaszczykowski wszedł na boisko zamiast Japończyka i był od niego lepszy - aktywniejszy, bardziej kreatywny. Miał szansę zaliczyć asystę - po jego podaniu Ivan Perszić trafił w słupek. Polaka szczególnie doceniło internetowe wydanie dziennika "Der Westen", uznając go za jednego z najlepszych zawodników meczu - i to mimo, że grał niespełna pół godziny.

Peszko był czołowym graczem Köln w meczu z Kaiserslautern. Przy golu dla gospodarzy polski skrzydłowy potwierdził nieprzeciętny talent sprinterski. W 19 min pobiegł za piłką, która już niemal wyszła poza linię końcową, i podał idealnie do Mato Jajalo. Był to gol na wagę remisu.

Wyniki, tabela strzelcy bramek w 3. kolejce Bundesligi ?

Inter, Barca, Milan? A gdzie tam. Kto wydał najwięcej na transfery  

Borussia obroni tytuł w Niemczech?
Więcej o: