Ekstraklasa. Kto z ligi do kadry? Smudę ma olśnić Możdżeń

Z ekstraklasy da się wyłowić wielu kandydatów do gry na Euro - twierdzą nasi eksperci. Co innego myśli trener Franciszek Smuda, który ligowców raczej nie ceni, a ratunku szuka u graczy z zagranicy

Gole z meczów ligowych zobaczysz na Ekstraklasa.tv ?

Kiedy pół roku temu pytaliśmy selekcjonera, na którym z ligowców warto zawiesić oko, wymieniał: Rybus, Borysiuk, Kucharczyk, Możdżeń, Kamiński i Sobota. Kilku z nich zadebiutowało co prawda w kadrze, ale Smuda wciąż przekonania do nich nie ma. Czy podobnie będzie w tym sezonie?

- Dziwię się trenerowi, bo jest wielu graczy godnych uwagi - uważa Wojciech Kowalczyk. Były napastnik Legii i reprezentacji, dziś ekspert Polsatu zaczął układanie swojej jedenastki od Michała Żewłakowa. - W linii obrony jest najbardziej doświadczony z grupy, którą proponuję trenerowi. Poza Smudą ludzie w niego wierzą.

Niemal wszyscy pytani przez nas byli piłkarze i komentatorzy w bramce kadry ligowców postawiliby Sandomierskiego. - Ja też na miejscu Smudy dałbym sobie spokój z Małkowskim z Lechii - twierdzi Jacek Bednarz. - Sandomierski to jedyny bramkarz, który może rywalizować z konkurentami grającymi w Anglii.

Na innych pozycjach Bednarz podał nazwiska dość zaskakujące, m.in. obrońców: Lisowskiego, Celebana i Fojuta. - Ten ostatni pod warunkiem, że się wyleczy i wróci do formy - twierdzi.

Komentator Canal+ Andrzej Twarowski największy problem miał z prawą obroną, ale po kilkudziesięciu minutach postawił na Rzeźniczaka. Mateusz Borek z Polsatu wahał się nad środkiem pomocy: Mila czy Borysiuk. Postawił na młodość.

20-letni Możdżeń, który ma za sobą występy w reprezentacjach juniorskich i młodzieżowych, w piątek w ligowym otwarciu ŁKS Łódź - Lech zaliczył dwie asysty. Smuda mówił o nim niedawno: - Czy będzie gwiazdą? Aż tak to chyba nie, bo doświadczenia jeszcze nie zebrał, ale spokojnie może aspirować do tytułu odkrycia.

Zestawieniem pomocników najbardziej zaskoczył Cezary Kucharski, który poleca selekcjonerowi, by ten przyglądał się Wszołkowi z Polonii. Wychowanek Wisły Tczew wszedł w piątek na boisko w 77. minucie meczu z Lechią. Dwie minuty później asystował przy jedynym golu dla gospodarzy.

Kłopotów nie ma z kandydatami do ataku. Zresztą Smuda na mecz z Gruzją powołał chwalonego przez wszystkich Kucharczyka z Legii. Czy swojej szansy doczeka się Jankowski z Ruchu, który w plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za odkrycie roku?

Telewizyjni eksperci postawili na niego bez wahania, Bednarz z Kucharskim dodali jeszcze pozyskanego przez Polonię Sikorskiego. Wszystkich zaskoczył jednak Kowalczyk.

- Zastanawiałem się, czy Piech, czy może Frankowski, ale przecież Smuda na niego nie postawi. Premiuję więc Piecha, szybkiego napastnika Ruchu, który świetnie operuje piłką, a do tego jest niezwykle skuteczny. Trudno mi było znaleźć dla niego konkurentów, w Polsce na szpicy grają przede wszystkim obcokrajowcy - kończy Kowalczyk.

Pytany przez nas selekcjoner nie chciał opowiadać o swoich typach. - Jestem na losowaniu eliminacji mistrzostw świata w Brazylii. Po powrocie możemy pogadać o lidze - uciął krótko Smuda.

Proponują Smudzie

Jacek Bednarz: Sandomierski (Jagiellonia) - Rzeźniczak (Legia), Fojut (Śląsk), Celeban (Śląsk), Lisowski (Korona) - Małecki (Wisła), Wilk (Wisła), Możdżeń (Lech), Żyro (Legia) - Jankowski (Ruch), Sikorski (Polonia).

Cezary Kucharski: Małkowski (Lechia) - Rzeźniczak (Legia), Celeban (Śląsk), Jodłowiec (Polonia), Sadlok (Polonia) - Małecki (Wisła), Wilk (Wisła), Gol (Legia), Wszołek (Polonia) - Sikorski (Polonia), Kucharczyk (Legia).

Wojciech Kowalczyk: Sandomierski (Jagiellonia) - Wojtkowiak (Lech), Żewłakow (Legia), Sadlok (Polonia), Wawrzyniak (Legia) - Małecki (Wisła), Możdżeń (Lech), Grzyb (Jagiellonia), Kucharczyk (Legia) - Mila (Śląsk) - Piech (Ruch).

Mateusz Borek, Polsat: Przyrowski (Polonia) - Rzeźniczak (Legia), Wojtkowiak (Lech), Jodłowiec (Polonia), Sadlok (Polonia) - Małecki (Wisła), Kaźmierczak (Śląsk), Borysiuk (Legia), Możdżeń (Lech) - Kucharczyk (Legia) - Jankowski (Ruch).

Andrzej Twarowski, Canal+: Sandomierski (Jagiellonia) - Rzeźniczak (Legia), Madera (Widzew), Jodłowiec (Polonia), Wawrzyniak (Legia) - Małecki (Wisła), Murawski (Lech), Borysiuk (Legia), Kupisz (Jagiellonia) - Kucharczyk (Legia) - Jankowski (Ruch).

Kto nie chce Arboledy w kadrze. Lista coraz dłuższa 

Więcej o: