FIFA znalazła dowody na korupcję Warnera i Bin Hammama

Śledztwo FIFA w sprawie próby przekupstwa delegatów federacji karaibskich przez Jacka Warnera i Mohameda Bin Hammama przyniosło kolejne dowody. Katarczyk na łapówki chciał przeznaczyć aż milion dolarów.

Masz dla nas temat? Propozycję? Zgłoś to na Facebook.com/Sportpl ?

Śledztwo w sprawie korupcji w FIFA prowadzi były dyrektor FBI Louis Freeh. To dzięki niemu wiemy, że 9 z 25 federacji przyjęło od Jacka Warnera propozycję korupcyjną. Delegaci z tych krajów za 40 tysięcy dolarów mieli w wyborach na nowego prezydenta FIFA zagłosować na Mohameda Bin Hammama, który był jedynym kontrkandydatem obecnego szefa tej organizacji Seppa Blattera. Na kilka dni przed wyborami, które miały się odbyć 1 czerwca, Katarczyk zrezygnował, gdy tylko na jaw wyszły próby przekupstwa delegatów.

Delegatom pieniądze zostały przekazane w maju w brązowych kopertach na spotkaniu karaibskich federacji w Trynidadzie i Tobago. Świadkowie powiedzieli Freeh'owi, że słyszeli jak Warner potwierdził, że pieniądze pochodzą od Bin Hammama.

FIFA potwierdziła w środę, że Bin Hammam usłyszy oficjalne zarzuty przed Komisją ds. Etycznych tej organizacji na spotkaniu 22 lipca. Jack Warner zrezygnował ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji, również ze stanowiska prezydenta CONCACAF. Z tego powodu FIFA porzuciła dotyczące go śledztwo.

Raport FIFA w tej sprawie zawiera zeznania członków czterech federacji. O korupcji powiedziały Bahamy, Bermudy, Kajmany i Turks i Caicos. Dodatkowy raport Louisa Freeh posiada oświadczenia Portoryko, Surinamu, Grenady, Aruby i Curaçao.

Jeden z oficjeli z federacji gujańskiej Carlos Prowell twierdzi, że widział, jak niektórzy delegaci wychodzili z zebrania z brązowymi kopertami, które zawierały pieniądze. - Pan Bin Hammam przyszedł i zaprezentował swój program i to co chce zrobić w futbolu. Po tym powiedziano nam, że mamy iść i odebrać nasze prezenty. To normalna rzecz, że dostajemy na takich imprezach jakieś upominki. Zauważyłem jednak, że niektórzy wychodzą z brązowymi kopertami. Nie wiedziałem co w nich jest, ale jeden z delegatów powiedział mi, że to pieniądze. Nie wiedziałem ile tych pieniędzy było.

W czasie śledztwa większość federacji nie chciała rozmawiać z Louisem Freeh. Zostały one ostrzeżone przez FIFA, że jeśli nie będą współpracować to staną przed Komisją ds. Etycznych FIFA. 12 krajów zdecydowało się napisać list do FIFA popierający Warnera w którym zaprzeczyli, że mieli składane jakiekolwiek propozycje korupcyjne.

Cała sprawa wyszła na jaw na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 czerwca wyborami. Korupcję zarzucił Warnerowi i Bin Hammamowi wiceprezydent CONCACAF Amerykanin Chuck Blazer. Obaj mieli proponować delegatom z karaibskich federacji po 40 tys. dolarów za głosowanie na Bin Hammama, przeciwko Blatterowi. Sprawę objęła śledztwem Komisja ds. Etycznych FIFA. Bezpośrednim efektem afery było wycofanie się Bin Hammama z rywalizacji.

Sportowe rekordy oglądalności. Nie tylko piłka przyciąga

 

Fabio Coentrao w Realu ?

Więcej o: