Kolejny kłopot FIFA na Bliskim Wschodzie? Młode Iranki zdyskwalifikowane

Irańskie piłkarki, straciły szansę awansu na igrzyska w Londynie w 2012 r., Nie zostały dopuszczone do meczu z Jordanią, bo miały głowy okryte hidżabami. Iran złożył skargę, którą odrzucono, a gazety w tym kraju pokazują zdjęcia zapłakanych dziewcząt, którym nie pozwolono zagrać w piłkę.

Tysiące fanów nie może się mylić. Wejdź na Facebook.com/Sportpl ?

Kilka dni temu gniew w państwach arabskich wywołało uniemożliwienie kandydowania w wyborach na prezydenta FIFA Mohamedowi Bin Hassamowi. Katarczyk - szef Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) - zarzucał kontrkandydatowi, szwajcarowi Seppowi Blatterowi, przymykanie oczu na korupcję w organizacji. Ostatecznie został oskarżony przez Komisję ds. Etycznych FIFA właśnie o korumpowanie delegatów na Kongres. Według wielu komentatorów, pał ofiarą intrygi.

Teraz kolejną falę gniewu może wywołać zdarzenie z Ammanu. W piątek w stolicy Jordanii Iranki miały się zmierzyć z gospodyniami w meczu kwalifikacyjnym do igrzysk. Wejścia na boisko zabronił im pochodzący z Bahrajnu przedstawiciel FIFA. Powodem były hidżaby, które nosiły piłkarki.

Islamski zwyczaj nakazuje kobietom zakrywanie całego ciała, w tym głowy i nóg. Kobiece drużyny futbolowe z Iranu grają w specjalnych strojach, które zakrywają głowę i kark. Od lat toczy się jednak spór między irańską federacją a FIFA, w sprawie możliwości gry w tego rodzaju ubiorach. Od 2007 r. światowa federacja zakazuje gry w hidżabach, argumentując to bezpieczeństwem piłkarek. Z tego samego powodu później zakazano popularnych wśród niektórych piłkarzy ocieplaczy na szyje.

Irańska federacja złożyła skargę na delegata z Bahrajnu, który podjął decyzję o dyskwalifikacji Iranek, ale została odrzucona. FIFA wskazuje, że "dużo wcześniej" zanim miał się rozpocząć piątkowy mecz, przekazała im informację, że nie mogą wystąpić z zakrytą głową i karkiem z powodów bezpieczeństwa.

- Irańska Federacja Piłkarska już dyskutowała z panem prezydentem Blatterem sprawę gry w islamskich hidżabach. Wydaje nam się, że skłoniliśmy pana Blattera do zgody w tej kwestii - twierdzi szef irańskiej federacji Ali Kafashian.

To nie pierwszy przypadek, gdy Iranki zostały zdyskwalifikowane z powodu hidżabów. Kobiecej reprezentacji zabroniono w kwietniu tego roku rozgrywać mecze w zakazanych strojach i nakazano dostosowanie ich do reguł akceptowanych przez FIFA. Irańskiej drużynie olimpijskiej grozi grzywna w wysokości 20 tys. franków szwajcarskich i dyskwalifikacja w zawodach pod egidą FIFA.

Bądź na bieżąco z przygotowaniami do Euro 2012 dzięki Sport.pl! ?

Więcej o: