Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Piłkarze podejrzewają, że grali w ustawionym turnieju

FIFA prowadzi dochodzenie w sprawie towarzyskiego turnieju w Turcji, w którym Łotwa pokonała Boliwię 2:1, a Estonia zremisowała 2:2 z Bułgarią. Wszystkie bramki padły z rzutów karnych, z czego jedna po powtórzonym, kiedy wykonawca pierwotnie spudłował.

Firmy bukmacherskie przyznały, że popularność obu spotkań wśród obstawiających wyniki była - jak na sparingi - niespotykanie wysoka.

Podejrzany turniej odbył się w poprzednią środę w Antalyi - zorganizowała go tajska firma Footy Sport International. Uczestnicy obu spotkań odnieśli wrażenie, że wyniki były ustawione, a sędziowie dążyli do konkretnych rezultatów.

Łotysze zwracają uwagę, że organizatorzy nie potrafili odpowiedzieć na pytanie, kto będzie spotkania sędziował. Nazwiska podane dwa tygodnie przed turniejem wskazywały, że będą to sędziowie z Czech, których nie ma na liście arbitrów FIFA. Tuż przed meczem organizatorzy poinformowali, że arbitrzy są Węgrami, ale oni sami przedstawili się jako Chorwaci.

- Byliśmy trochę skołowani, ale do rozpoczęcia spotkania pozostawało 15 minut i kierownik naszej reprezentacji nie chciał go opóźniać, wyjaśniając sytuację - mówi Martins Hartmanis z łotewskiej federacji. - Już dwa tygodnie wcześniej podejrzewaliśmy, że wyniki mogą być ustawione - dodaje Estończyk Mihkel Uiboleht.

Boliwijczycy, którzy anulowali zaplanowany na przyszły miesiąc wyjazd do Turcji na sparingi z Finlandią i Bułgarią, zaapelowali do szefa FIFA Seppa Blattera, aby dogłębnie wyjaśnił sprawę turnieju w Antalyi.

To nie pierwsze podejrzane sparingi w ostatnich miesiącach. We wrześniu przypadkowo sklecony zespół pod szyldem reprezentacji Togo poległ 0:3 z Bahrajnem w spotkaniu organizowanym przez agenta z koneksjami w Singapurze. Dwa lata temu drużyna mieniąca się reprezentacją Zimbabwe podłożyła się w kilku meczach tournée w Tajlandii i Malezji. Piłkarz przyznali potem, że w przerwie meczu otrzymywali instrukcje, aby dążyć do konkretnych wyników.

Liga Europejska. Aris Saloniki zremisował z Manchesterem City  ?

Więcej o: