FIFA. Ruszyły testy technologii goal-line

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) przetestuje w najbliższym miesiącu system goal-line. Wyniki badań zostaną przeanalizowane w marcu przez FIFA.

Debata na temat wprowadzenie technologii goal-line w trakcie meczów rozgorzała po finałach mistrzostw świata w RPA. Podczas turnieju sporo kontrowersji wywołała sytuacja z ćwierćfinałowego spotkania pomiędzy Anglią i Niemcami, kiedy arbiter nie uznał bramki Franka Lamparda. Jak pokazały powtórki, piłka po strzale Anglika odbiła się od poprzeczki i wyraźnie przekroczyła linię bramkową. Według wielu obserwatorów właśnie ta błędna decyzja kosztowała Anglię odpadnięcie z turnieju.

System miałby zastosowanie w celu ustalenia, czy gol został zdobyty, czy nie. Wskazanie zdobycia gola powinno być natychmiastowe i potwierdzone w ciągu 1 sekundy. Informacja o zdobytej bramce będzie przeznaczona wyłącznie do wiadomości oficjeli meczowych.

Podczas walnego zgromadzenia FIFA w Cardiff, które odbędzie się 5 marca, IFAB przedyskutuje też pomysł wprowadzenie dwóch dodatkowych sędziów. Miałby on mieć zastosowanie już podczas Euro 2012.

Oprócz tego IFAB rozważy też siedem, mniej ważnych, zmian w przepisach. Między innymi regulacje dotyczące kolorów getrów, w których grają piłkarze. Poruszona zostanie również kwestia tego, jak sędziowie mają radzić sobie w przypadku, gdy na boisku pojawi się zwierzę.

EL. ME U-21. Polscy piłkarze poznali rywali ?

Czy sędziowie powinni korzystać z pomoc elektroniki w czasie meczów?
Więcej o: