MŚ 2018. "Angielskie media odegrały rolę w porażce"

Szef japońskiej federacji piłkarskiej oraz członek komitetu wykonawczego FIFA Junji Ogura potwierdził, że porażka Anglii w walce o prawo organizacji mundialu w 2018 roku, była spowodowana także przez oskarżenia angielskich mediów o korupcję. - Insynuacje "Sunday Times" i BBC wprawiły afrykańskich członków komitetów we wściekłość - zdradza Japończyk.

Ogura zdradza, że śledztwo przeciwko korupcji wśród członków Komitetu wykonawczego FIFA wpłynęło na decyzję o wyborze gospodarza. Sprawę przez ostatnie dwa miesiące nagłośniła BBC Panorama i Sunday Times. Głosowanie odbyło się kilka dni po tym, jak BBC ujawniło dokumenty oskarżające kilku delegatów FIFA o przyjęcie łapówek.

Angielska kandydatura została upokorzona już w pierwszej rundzie głosowania, gdy otrzymała tylko dwa głosy z 22. Mistrzostwa w 2022 roku przyznano ostatecznie Rosji.

- Afrykańscy członkowie komitetu byli wściekli z powodu artykułu w "Sunday Times" - powiedział szef japońskiej federacji. - Na posiedzeniu sugerowali oni nawet pozwanie angielskiej gazety do sądu. Gdyby te doniesienia okazały się prawdą, byłoby to bardzo smutne. Ale dopóki nie są w stanie przedstawić dowodu, to ciężko komukolwiek z nas powiedzieć coś na ten temat bez żadnych wątpliwości - dodał.

- To co mogę jednak powiedzieć, to że te doniesienia z pewnością miały wpływ na los angielskiej kandydatury. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - zaznaczył Ogura. - Mam problem ze zrozumieniem tego, że tak prestiżowa sieć telewizyjna jak BBC zaangażowała się w taką historię w tak kluczowym momencie.

FIFA nie planuje zmiany terminu - mundialu w Katarze ?

Więcej o: