FIFA nie planuje zmiany terminu MŚ 2022

Pomimo obaw o zdrowie zawodników spowodowanych wysoką temperaturą powietrza, FIFA nie przewiduje zmiany terminu rozegrania mistrzostw świata, które w 2022 roku odbędą się w Katarze. Pomysł rozegrania imprezy zimą poparł m.in. Franz Beckenbauer.

Sekretarz generalny FIFA, Jerome Valcke przyznał, że jest świadomy obaw, jakie wzbudza rozegranie MŚ 2022 latem, ale nie zmieni planów dotyczących rozegrania zawodów.

- Niektórzy ludzie, w tym Franz Beckenbauer, powiedzieli że powinniśmy zmienić termin rozegrania mistrzostw i rozegrać je zimą - powiedział Valcke. - Kraje przystały jednak na naszą propozycję rozegrania zawodów w czerwcu, więc odbędą się one zgodnie z planem - dodał.

- Międzynarodowy kalendarz piłkarski rozpisany jest do roku 2014. Przed tym terminem nie ma mowy o żadnych negocjacjach - uciął stanowczo sekretarz generalny FIFA.

Jeszcze przed głosowaniem na gospodarza MŚ 2022 ujawniono raport dotyczący temperatur w Katarze. Zgodnie z nim, średnia temperatura wynosi latem 41'C, a w poszczególnych dniach osiąga nawet 50'C. Valcke przyznaje, że nie będzie to stanowiło problemu, jako że Katar dysponuje olbrzymimi środkami finansowymi, dzięki którym na stadionach i boiskach treningowych zostaną zamontowane systemy chłodzące.

Na ulepszenie infrastruktury Katar przeznaczy 42.9 miliarda dolarów. Kolejne 4 miliardy zainwestowane zostaną w budowę dziewięciu stadionów i remont trzech kolejnych. Planowana temperatura na wszystkich stadionach ma wynosić 27'C.

- Zawodnicy będą grali w normalnych warunkach, zarówno podczas meczów, jak i na treningach - zapewnił Valcke. - Piłkarskie mistrzostwa świata nigdy nie będą organizowane ze szkodą dla piłkarzy czy kibiców - podkreślił sekretarz generalny FIFA.

Decyzją FIFA, mistrzostwa świata w 2018 roku rozegrane zostaną w Rosji, a cztery lata później najlepsze reprezentacje na świecie zagrają w Katarze.

Katar zaprezentował efektowne stadiony na MŚ 2022?

Więcej o: