Beckenbauer: Mundial w Katarze może się odbyć w styczniu

Franz Beckenbauer, który pełni funkcję członka Komitetu Wykonawczego FIFA, zdradził że Mistrzostwa Świata w 2022 roku mogą się odbyć w styczniu lub lutym. Powodem są niezwykle wysokie temperatury, jakie latem panują w Katarze.

Niemiec przyznał, że organizacja mundialu w okresie zimowym jest pewną alternatywą dla upałów, jakie latem nawiedzają ten pustynny kraj. Tradycyjnie mistrzostwa rozgrywane są w czerwcu i lipcu, po zakończeniu sezonu ligowego.

Katar, który w walce o organizację mistrzostw pokonał Australię, Japonię, Koreę Południową i USA zapewnia że dzięki zaawansowanej technologii jest w stanie utrzymywać na stadionach temperaturę do 27 stopni Celsjusza. Latem temperatura na zewnątrz sięga tam 50 stopni.

- Powinniśmy pomyśleć nad innymi rozwiązaniami - powiedział Beckenbauer gazecie "Bild". - W styczniu i lutym mamy tam komfortową temperaturę 25 stopni. Plany największych lig uległyby zmianie w 2022 roku, jednak to nie byłoby nie do wykonania - dodał.

- Byłoby to alternatywą dla bardzo kosztownej kontroli klimatycznej na stadionach i w strefach kibica - przyznał Beckenbauer, który zaznaczył również że podejmowanie decyzji o przyznaniu organizacji dwóch mundiali jednego dnia, było błędem. - Teraz jednak jest już po wszystkim. Decyzja o mundialu w 2022 roku powinna jednak być zostawiona kolejnemu pokoleniu - powiedział Niemiec.

Mundiale dla Rosji i Kataru! Tropiąc korupcję w FIFA angielskie media pogrzebały kandydaturę Anglii

Efektowne stadiony na mundial w Katarze - zobacz galerię ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.