Piłka nożna. "Petrodolary" na stadiony najwyższej technologii

Odnowić trzy i wybudować dziewięć stadionów planują Katarczycy do czasu mistrzostw świata 2022. W czwartek Komitet Wykonawczy przyznał Katarowi prawo organizacji mundialu za 12 lat. Będzie to pierwsza taka impreza na Bliskim Wschodzie. I być może pierwsza korzystająca z tak zaawansowanej (i drogiej) technologii.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

Łączne koszty jakie pochłonie przygotowanie 12. stadionów na Bliskim Wschodzie mają sięgnąć niemal trzech miliardów dolarów. W cenę wliczona jest najnowocześniejsza technologia kontroli klimatu. Pozwoli ona zapewnić na stadionie temperaturę nie przekraczającą 27 stopni Celsjusza. W tym czasie na zewnątrz będzie około 50 stopni.

Imponujące plany przedstawiła także Rosja, która na swoje obiekty chce wydać niemal cztery miliardy - zbuduje 13, a trzy podda renowacji. Kwota 3,82 mld. była największą sumą zaproponowaną przez kraje ubiegające się o organizację mistrzostw świata w 2018.

Decyzja FIFA wywołała sugestie, że federacja wybrała najbezpieczniejszy, a nie najlepszy wariant. Prawo do organizacji otrzymały energetyczne potęgi gotowe zainwestować w przygotowania imprezy potężne sumy.

Po 68. latach dominacji na zachodzie Europy i obu Amerykach, FIFA poszerzyła piłkarskie horyzonty na Azję, Afrykę, Europę Wschodnią i Bliski Wschód.

Gdzie trafi kolejny mundial nie dowiemy się do roku 2020 albo przynajmniej kilka lat wcześniej. Zasada, która zabrania organizowania mistrzostw dwa razy z rzędu na tym samym kontynencie oznacza, że gospodarzem na pewno nie zostaną np. Chiny, Indie czy Australia, które niedawno weszły w szeregi azjatyckiej federacji.

Mundiale dla Rosji i Kataru! Tropiąc korupcję w FIFA angielskie media pogrzebały kandydaturę Anglii

GALERIA: Zobacz stadiony na Mundial 2022 w Katarze ?

 

kliknij w miniaturkę, żeby przejść do galerii

Więcej o: