M¦ 2022. Amerykańscy kibice rozżaleni. "FIFA=korupcja"

Kilka minut po tym, jak ogłoszono, że mistrzostwa ¶wiata w 2022 roku zorganizuje Katar, amerykańscy kibice zaczęli wylewać swoje żale. "Nasza piłka wła¶nie cofnęła się o 20 lat" - pisali internauci na oficjalnym Twitterze reprezentacji USA. Pojawiały się także oskarżenia o korupcję.

O MŚ 2022 oprócz USA i Kataru starały się Japonia, Korea Południowa i Australia. FIFA zdecydowała, że mundial zorganizują Katarczycy.

Wiele komentarzy odnosiło się do ostatnich skandali korupcyjnych wokół FIFA. "Katar? Czas skończyć grę. Niech oni przyjdą do nas, gdy zacznie im zależeć na piłce. Następnym razem mogą nas przekupić" - napisał jeden z rozgoryczonych fanów.

Inni także nie kryli rozczarowania. "Nasza piłka właśnie cofnęła się o 20 lat", "Piłka nożna stała się od tej chwili mniej istotnym sportem" - to tylko niektóre z komentarzy, które tuż po ogłoszeniu decyzji o wyborze gospodarza mistrzostw świata 2022 pojawiły się na oficjalnym Twitterze reprezentacji USA. "Jeśli nawet FIFA nie interesuje się naszym futbolem, to jest właśnie powód, dla którego piłka nigdy nie będzie popularna w USA."

W podobnym tonie komentowali internauci na oficjalnej stronie ligi MLS. "FIFA = korupcja", "Jeśli ktoś potrzebował potwierdzenia, że cały proces jest ustawiony, to je dostał".

Alexi Lalas, który w studio telewizji ESPN komentował ogłoszenie wyników, zasugerował, że Katar może potrzebować pomocy podczas organizacji imprezy. - Jeśli im się nie uda, turniej trafi wprost w nasze ręce - powiedział. W przeszłości już raz zdarzyło się, że USA przejęły imprezę. W 2003 roku z powodu epidemii SARS Chiny musiały oddać MŚ w piłce nożnej kobiet właśnie Amerykanom.

- Siła gwiazd daleko cię nie zaprowadzić. To jest polityka - powiedział jeszcze o wyborze Lalas. W Zurychu na rzecz kandydatury USA lobbowali były prezydent Bill Clinton oraz aktor Morgan Freeman.

- Mimo naszych wysiłków, nie zostaliśmy wybrani. Nie ma od tej decyzji odwrotu - jestem rozczarowany, ciężko mi się z tą decyzji pogodzić - napisał na oficjalnym serwisie internetowej kandydatury Sunil Gulati, prezes amerykańskiej federacji.

Mundiale dla Rosji i Kataru! Katar gospodarzem MŚ 2010 >

Więcej o: