Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2022. Katar zaprezentował efektowne stadiony na mundial

Delegacja inspektorów FIFA obejrzała w Katarze projekty stadionów, na których mogłyby się odbyć Mistrzostwa Świata w 2022 roku. Obiekty, na których utrzymywana by była niższa temperatura niż na zewnątrz, kosztowałyby cztery miliardy dolarów. Po zakończeniu turnieju większość z nich zostałaby rozmontowana, a 170 tysięcy krzesełek trafiłoby do krajów rozwijających się.

Projekty przedstawionych obiektów są bardzo nowoczesne - jeden ze stadionów pulsowałby światłem, inny jest zainspirowany jeżem morskim. Jest nawet stadion, który przypominałby arabski fort.

Najważniejsze jest jednak, że wszystkie stadiony mają być wyposażone w aparaturę, która utrzymać będzie temperaturę 27 stopni Celsjusza na boisku i na trybunach. Średnie temperatury w czerwcu, lipcu i sierpniu wynoszą tam 41 stopni.

System zasilany energią słoneczną ma nieprzerwanie pompować chłodne powietrze na arenę. Szef komitetu przygotowującego kandydaturę Kataru, Hassan al-Thawadi, powiedział, że technologia może zostać jeszcze rozwinięta i zapewnić ochłodzenie także strefom kibica i boiskom treningowym.

Lokalna prasa informuje, że Katar przeżył właśnie swoje najgorętsze lato. W pewien lipcowy dzień termometry wskazywały 50 stopni. Największą przeszkodą mogą być jednak rygorystyczne przepisy w sprawie spożywania alkoholu.

Gdyby Katar dostał organizację mundialu, to zrealizowałby także warte prawie 43 miliardy dolarów projekty komunikacyjne. Powstałaby linia kolejowa, na której pociągu poruszałyby się z prędkością 350 kilometrów na godzinę oraz lotnisko, które w ciągu roku mogłoby obsłużyć do 50 milionów pasażerów.

Większość analiz pokazuje jednak, że Katar ma raczej niewielkie szanse na wygranie wyścigu z takimi państwami jak USA, Australia, Korea Południowa i Japonia. Wszystkie spośród nich były już wcześniej gospodarzami mundialu lub Igrzysk Olimpijskich.

GALERIA: Zobacz stadiony na Mundial 2022 w Katarze ?

 

kliknij w miniaturkę, żeby przejść do galerii

 

Więcej o szansach Kataru - chce zorganizować chłodny mundial ?

Więcej o: