Piłka nożna. FIFA chce zrezygnować z dogrywek na mundialu?

- W RPA często widzieliśmy drużyny, grające w dogrywce jeszcze bardziej defensywnie, by za wszelką cenę uniknąć straty bramki. By tego uniknąć możemy od razu rozgrywać konkurs rzutów karnych lub powrócić do zasady Złotego Gola - powiedział prezydent FIFA Sepp Blatter o planowanych zmianach w zasadach na piłkarskim mundialu.

Zapowiada się prawdziwa rewolucja w przepisach dotyczących rozgrywania meczów na mundialu. Dotychczas, jeżeli po 90 minutach na tablicy wyników widniał remis, drużyny rozgrywały dwie 15-minutowe części dogrywki. Jeżeli po tym czasie mecz nadal nie był rozstrzygnięty, rozgrywano konkurs rzutów karnych. Teraz ma się to znacząco zmienić.

- Planujemy przyjrzeć się zasadzie dogrywki - powiedział Sepp Blatter. - W RPA często widzieliśmy drużyny, grające w dogrywce jeszcze bardziej defensywnie, by za wszelką cenę uniknąć straty bramki. By tego uniknąć możemy od razu rozgrywać konkurs rzutów karnych lub powrócić do zasady Złotego Gola. Zobaczymy, co z tego wyjdzie na posiedzeniu komitetu technicznego - zapowiedział prezydent FIFA.

Blatterowi nie podobała się także defensywna taktyka niektórych zespołów w fazie grupowej.

- W pierwszych meczach fazy grupowej widzieliśmy drużyny, które by uniknąć porażki od początku meczu grały na remis. To jest temat który chciałbym przedyskutować na najbliższym spotkaniu komitetu. Musimy znaleźć sposób, by zachęcić drużyny do otwartej gry i walki o zwycięstwo na turniejach takich jak mistrzostwa świata - powiedział Szwajcar cytowany przez oficjalną stronę FIFA.

Karne w meczach grupowych?

Rezygnacja z dogrywek to kolejny pomysł Blattera przed posiedzeniem komitetu technicznego. Wcześniej Szwajcar chciał wprowadzenia rzutów karnych już w fazie grupowej finałów MŚ oraz zasady Złotego Gola w meczach fazy pucharowej.

FIFA zajmie się też technnologią linii bramkowej ?

Co FIFA powinna zrobić z dogrywkami na mundialu?
Więcej o: