Piłka nożna. Szokujące insynuacje byłego lekarza francuskiej kadry

We Francji głośnym echem odbiło się wydanie książki przez byłego lekarza piłkarskiej reprezentacji Trójkolorowych. Jean-Pierre Paclet najbardziej szokuje aluzjami o niestandardowych wynikach krwi części piłkarzy przed wygranym przez Francję mundialem w 1998 roku. Czy przyczyniło się do nich stosowanie EPO? Według ówczesnych reprezentantów Paclet naciąga fakty by lepiej sprzedać swoją książkę.

Jean-Pierre Paclet był lekarzem reprezentacji Francji między 2004 a 2008 rokiem. W swojej książce zatytułowanej "Implosion" ujawnia różne sytuacje z tego okresu, między innymi kulisy sporu pomiędzy Samirem Nasrim a Frankiem Ribery'm, oraz konfliktów które zawładnęły kadrą Domenecha na mistrzostwach w 2006 roku w Niemczech.

Największe kontrowersje wzbudza jednak fragment o dziwnych wynikach testów krwi u niektórych spośród mistrzów świata z 1998 roku. Zawodnicy grający na co dzień we Włoszech mieli podwyższony poziom hematokrytu, co mogło budzić podejrzenia o stosowanie EPO, czego jednak Paclet wprost nie sugeruje.

Oskarżenia Pacleta mogą dotyczyć znanych zawodników, między innymi: Zinedine Zidane'a, Didiera Deschampsa (wówczas w Juventusie Turyn), Youriego Djorkaeffa (Inter), Liliana Thurama (Parma) czy Marcela Desailly'ego (Milan).

- To nonsensowne uwagi. Wyniki testów krwi na koniec sezonu często są często zaburzone. Wszystko było w porządku, mam na to dowody - odpowiada ówczesny lekarz kadry Jean-Marcel Ferret. Jego zdanie potwierdza także obecny trener kadry, Laurent Blanc, który wówczas podstawowy obrońca reprezentacji. - Pogłoski o dopingu podczas mundialu w 1998 roku to kłamstwo. Nie każcie nam zajmować się rzeczami które nie istniały - zaapelował selekcjoner.

Blanc powołał uczestników mundialu w RPA

Trener Francuzów Laurent Blanc ogłosił skład reprezentacji na najbliższe mecze z Białorusią oraz Bośnią i Hercegowiną w eliminacjach do Euro 2012. W składzie znalazło się 9 piłkarzy,  którzy grali na Mundialu w RPA.

Auxerre się wzmocni przed Ligą Mistrzów >

Więcej o: