Blatter: Technologia linii bramkowej na agendzie obrad IFAB

Prezydent FIFA Sepp Blatter zapowiedział, że kwestia wprowadzenia technologii linii bramkowej będzie jednym z punktów obrad październikowego posiedzenia IFAB. International Football Association Board jest ciałem decydujących o zmianach przepisów gry w piłkę nożną.

Baw się z nami w Wygraj Ligę! Wygraj 20 000 zł. ?

Podczas konferencji prasowej w Singapurze Szwajcar zdradził, że pewna liczba firm zostanie zaproszona, by zaprezentować swoje systemy urządzeń, które mają pomóc sędziom w podejmowaniu decyzji na boisku. Dzięki tej technologii można określić, czy piłka przekroczyła linię bramkową całym swoim obwodem.

- Na tym październikowym spotkaniu zajmiemy się tą sprawą - powiedział Blatter. - Moja osobista opinia na temat tej technologii nigdy się jednak nie zmieniła. Zawsze twierdziłem, że jeśli będziemy mieli odpowiedni i prosty system, to go wprowadzimy, ale jak na razie czegoś takiego nie mamy - dodał.

IFAB zezwoliła na podobne eksperymenty w 2006 roku. Po raz pierwszy piłki ze specjalnym chipem były użyte podczas MŚ u-17 w 2007 roku. Rezultat tej próby określono jako niejednoznaczny. Kolejne próby nie zostały jak dotąd podjęte. Pomysł powrotu do użycia technologii został odrzucony w marcu tego roku.

Skład IFAB zawiera po jednym przedstawicielu z każdej z czterech brytyjskich federacji i czterech delegatów FIFA.

Burza po błędach na mundialu

Podczas Mistrzostw Świata w RPA w meczu z Niemcami piłka po strzale Franka Lamparda wyraźnie przekroczyła linię bramkową, jednak arbiter nie przyznał Anglii gola. To wywołało burzę w mediach i wezwanie pod adresem FIFA, by wprowadzić technologię linii bramkowej.

- Byłoby absurdem, gdyby nie wrócić do pomysłu tej technologii - powiedział wówczas Blatter. - Przyjrzymy się niej na posiedzeniu IFAB w Cardiff w lipcu - dodał. Organizacja jednak nie zajęła się tą kwestią podczas wakacyjnego posiedzenia.

Sepp Blatter chce młodszych sędziów ?

Więcej o: