Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Rooney na czele Castrol Index

Wayne Rooney jest najlepszym zawodnikiem europejskich eliminacji do Mistrzostw Świata FIFA 2010, co pokazują dane uzyskane z programu Castrol Index. Prowadzi, bo ma najwięcej goli, strzelał najwięcej razy i był zaangażowany w zdobycie największej liczby goli spośród wszystkich piłkarzy.

Wayne Rooney jest na czele, a do końca eliminacji pozostały już tylko cztery mecze. Snajper reprezentacji Anglii prezentuje podczas kwalifikacji znakomitą formę. Zdobył najwięcej, bo aż osiem goli, z czego trzy w ostatnich dwóch spotkaniach z Kazachstanem i Andorą w czerwcu, a gra 23-latka znacząco przyczyniła się do tego, że jego kraj nie stracił jeszcze punktu w eliminacjach.

Ronney to koszmar bramkarzy rywali, bowiem strzelał aż 28 razy, z czego 14 w światło bramki. Jest najczęściej kopiącym piłkę w stronę bramki przeciwnika piłkarzem kwalifikacji do Mundialu. Dodawszy cztery asysty, uzyskujemy obraz piłkarza kompletnego.

Reprezentant Polski, Euzebiusz Smolarek (Castrol index 9,43) stracił czołowe miejsce po czerwcowych spotkaniach. Jest jednak przykładem boiskowej efektywności, bowiem wszystkie strzały oddał w światło bramki (6).

Zobacz zestawienie 20 najlepszych piłkarzy europejskich eliminacji

Na podium znalazł się także Blaise N'Kufo ze Szwajcarii (Castrol index 9,26). Co trzeci z jego strzałów trafił do siatki i miał udział w 55% goli zdobytych przez Szwajcarię (w postaci 5 trafień i asysty), co pomaga drużynie zachować dobrą formę w eliminacjach do Mistrzostw Świata FiFA 2010.