Czym jest Castrol Index?

Castrol Index to innowacyjne rozwiązanie, dzięki, któremu przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii i metod statystycznych, możemy w pełni obiektywnie analizować rolę poszczególnych piłkarzy podczas spotkania i ich wkład w końcowy rezultat.

Jak działa Castrol Index ?

Castrol Index śledzi każdy kontakt zawodnika z piłką na boisku i określa, czy ma on pozytywny czy negatywny wpływ na możliwość zdobycia przez zespół bramki. Kluczowym czynnikiem dla wszystkich obliczeń Castrol Index jest strefa na boisku, gdzie dana akcja miała miejsce. Gracze otrzymują punkty za każde udane podanie piłki, ale liczba przyznanych punktów zależy od miejsca na boisku, w którym piłka jest otrzymana i podawana.

Oceniana jest także waga każdego podania - długie podanie ze środkowej strefy w pole bramkowego będzie punktowane wysoko, podczas gdy krótkie podanie z głębi pola otrzyma mniej punktów. Podobnie piłkarz może otrzymać ujemne punkty za złe przyjęcie lub podanie piłki. Ich liczba będzie zależeć od zagrożenia, jakie przyniosło to dla własnej bramki.

Mechanizm Castrol Index jest w stanie przyznać punkty za jedną akcję dwóm zawodnikom - np. bramkarzowi za złą interwencję i wpuszczenie gola, a napastnikowi za celny strzał. Suma przyznawanych przez Castrol Index punktów, za takie zagrywki jak przejęcie piłki czy blokowanie strzałów, również zależy od stref, w których akcja miała miejsce. Odebranie piłki napastnikowi we własnym polu karnym będzie wyżej punktowane, niż taka sama interwencja na skrzydle.

Spowodowanie rzutu karnego lub wolnego wpływa ujemnie na bilans punktowy zawodnika. Finalnie zespół analityków sumuje punkty poszczególnych zawodników przyznając każdemu końcową ocenę od 1 do 10. Im wyższy Castrol Index, tym wyższe znaczenie piłkarza dla drużyny.

Castrol Index pozwala dostrzec to, co często umyka nie tylko kibicom, ale nawet trenerom, i pozwala spojrzeć na zawodników z zupełnie nowej perspektywy. Pozwala docenić faktycznie tych piłkarzy, którzy stanowią o sile zespołu, często pozostając w cieniu największych gwiazd.

Dlaczego Castrol Index jest tak ważny?

Do tej pory tak zaawansowane analizy spotkań i postawy piłkarzy, jakie oferuje Castrol Index, dostępne były jedynie dla nielicznych trenerów i zawodników. Teraz do statystyk mają dostęp kibice z całego świata. Castrol Index pomaga fanom piłki nożnej jeszcze lepiej zrozumieć grę i czerpać z niej jeszcze więcej przyjemności.

Trener Arsenalu Londyn Arsene Wenger, który współpracuje z Castrol przy rozwoju systemu mówi jasno: "Informacje z Castrol Index są dla mnie kluczowe. Mam tylko dwoje oczu, więc mogę śledzić piłkę i widzieć, gdzie znajduje się wybrany zawodnik, ale nie jestem w stanie sam zmierzyć wkładu każdego piłkarza w grę całej drużyny."

Jak często jest aktualizowany Castrol Index?

Castrol Index jest aktualizowany po każdym spotkaniu analizowanych rozgrywek (Pucharu Konfederacji czy eliminacji do MŚ 2010). Castrol Index jest dostępny na stronie castrolfootball.com .

Dla kogo dostępne są statystyki Castrol Index?

Castrol Index dostępny jest dla każdego na stronie castrolfootball.com lub fifa.com/castrolindex

Kiedy wystartował projekt Castrol Index?

Koncepcja Castrol Index powstała dzięki współpracy z trenerem Arsenalu Londyn, Arsenem Wengerem, podczas Mistrzostw Europy w 2008 roku. Arsene Wenger został także stałym ambasadorem projektu.

Jakie imprezy monitoruje Castrol Index?

Castrol Index stale zajmuje sie analizą europejskich spotkań eliminacyjnych do MŚ 2010, a aktualnie także Pucharem Konfederacji 2009 rozgrywanym w RPA. Castrol Index będzie oczywiście monitorował całość turnieju finałowego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RPA w 2010 roku.

Kto zajmuje się analizą danych?

Analizą całości danych zajmuje sie specjalny zespół analityków Castrol Index. Przy formułowaniu końcowych raportów zaangażowani są także współpracujący z projektem ambasadorzy - piłkarze, trenerzy, menadżerowie m.in. Arsene Wenger czy Cristiano Ronaldo.