Bundesliga. 6. kolejka: Gole Mięciela i Kłosa

Strzałem przewrotką z 16 m w 90. min Marcin Mięciel zapewnił Borussii Moenchengladbach remis w meczu z HSV. Gola dla lidera z Kaiserslautern zdobył Tomasz Kłos.

W Bundeslidze, podobnie jak na pozostałych stadionach Europy, wszystkie spotkania poprzedziły minuty ciszy. Zawodnicy stali na boisku w kręgu, trzymając się za ręce - rywal obok rywala. Trener Wolfsburga Wolfgang Wolf powiedział swoim zawodnikom, że jeśli ktoś ma problem z graniem po tragedii w USA, może nie grać. Żaden jednak nie wziął sobie wolnego. - Wiem, że wielu piłkarzy nie ma dziś głowy do futbolu, ale gdybyśmy nie zagrali, byłoby to zwycięstwo terrorystów. A im nie możemy dać wygrać - stwierdził bramkarz Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec Oliver Kahn. Kibice na Stadionie Olimpijskim śpiewali "Give peace a chance". W Gelsenkirech w kaplicy na nowym stadionie Schalke 04 menedżerowie, trenerzy i piłkarze gospodarzy oraz gości z Dortmundu wzięli udział we wspólnym nabożeństwie.

A na boiskach bramkę kolejki bez wątpienia zdobył Marcin Mięciel. W spotkaniu w Hamburgu z HSV trener Borussii Moenchengladbach Hans Meyer jak zwykle wpuścił byłego napastnika Legii dopiero w końcówce - 11 minut przed końcem. Było wtedy 2:2. W 90. minucie po strzale Joerga Albertza z dystansu goście znów stracili bramkę. Trener HSV Frank Pagelsdorf zacierał już ręce, ciesząc się ze zwycięstwa. Wtedy jednak stojący na linii pola karnego Mięciel uderzył piłkę nożycami. Ta trafiła do siatki tuż obok słupka, bramkarz Martin Pickenhagen był bezradny. 54 tys. widzów zamilkło i zaczęło się rozchodzić do domu, gdyż po tej akcji sędzia zakończył spotkanie. - Dla neutralnego kibica to był supermecz - napięcie, dramaturgia, zmiana prowadzenia, sześć wspaniałych bramek, niespodziewany finał. Ale dla nas trenerów był to stres nad stresy. Niewiarygodna końcówka, ale ten remis nam się należał - stwierdził po meczu Meyer.

Kaiserslautern w szóstej kolejce odniósł szóste kolejne zwycięstwo i ma już cztery punkty przewagi w tabeli. "Czerwone Diabły" z Betzenberg pokonały w Norymberdze zespół Tomasza Kosa (grał cały mecz) i Jacka Krzynówka (ani minuty) 2:0. Pierwszego gola w 67. min zdobył Brazylijczyk Lincoln, wynik ustalił siedem minut przed końcem Tomasz Kłos, po raz pierwszy w tym sezonie wpisując się na listę strzelców.

Trener gości Andreas Brehme przyznał po meczu, że był przeciwny rozgrywaniu spotkań w ten weekend i nie potrafi się cieszyć z sukcesu. - Jak mógłbym manifestować radość, gdy tylu ludzi łączy się Ameryką w cierpieniu - stwierdził mistrz świata z 1990 r.

W 118. derby Zagłębia Ruhry piłkarze Schalke pokonali po bardzo ostrej walce Borussię Dortmund 1:0. Jedynego gola zdobył dla gospodarzy Andreas Moeller - zdobywca dwóch tytułów mistrza Niemiec i Pucharu Europy z... Borussią. Po solowej akcji, w której ośmieszył swego dawnego kolegę z boiska Juergena Kohlera, trafił do siatki po mocnym strzale. W zespole gości po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy, kiedy to wykryto u niego guza mózgu, zagrał napastnik Heiko Herrlich. Kiedy w 77. minucie wchodził na boisko, kibice obydwu drużyn zgotowali mu owację. Zawodnikiem meczu niemiecka prasa uznała Tomasza Hajtę, który zupełnie wyłączył najdroższego piłkarza Bundesligi - Brazylijczyka Marcio Amoroso. Tomasz Wałdoch nie zagrał z powodu złamania nosa.

Wyniki 6. kolejki

Bayer Leverkusen - FC St. Pauli 3:1 (1:0): Ballack (45.), Kirsten (60.), Schneider (80.) - Rath (79.);

Schalke 04 Gelsenkirchen - Borussia Dortmund 1:0 (1:0): Möller (17.);

FC Nürnberg - FC Kaiserslautern 0:2 (0:0): Lincoln (67.), Kłos (73.);

Werder Brema - FC Koeln 1:1 (0:1): Ailton (69.) - Lottner (15.);

HSV - Borussia Moenchengladbach 3:3 (2:1): Benjamin (14.), Albertz (18. karny i 90.) - Münch (23.), van Houdt (56.), Mięciel (90.);

Bayern Monachium - SC Freiburg 1:0 (0:0): Elber (90.);

VFL Wolfsburg - VfB Stuttgart 0:2 (0:1): Seitz (7.), Bałakow (65. karny).