Ważny komunikat PZPN ws. licencji. Na te wieści czekali

PZPN podjął decyzję ws. licencji Pogoni Grodzisk Mazowiecki, Zawiszy Bydgoszcz, Wikęda Luzino oraz ŁKS-u Łomża. Wszystkie te kluby nie otrzymały wcześniej licencji na grę w rozgrywkach I i II ligi. Co zdecydowała komisja odwoławcza?
Zjazd wyborczy PZPN
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Zawisza Bydgoszcz, Wikęd Luzino oraz ŁKS Łomża to kluby, które w pierwszym terminie nie otrzymały licencji na grę w II lidze. Zawisza wywalczył już awans do II ligi, Wikęd i ŁKS mogą to zrobić w barażach. Dużym zaskoczeniem było, że Pogoń Grodzisk Mazowiecki - czyli zeszłosezonowy beniaminek zaplecza Ekstraklasy - również nie otrzymał licencji na kolejny sezon w I lidze.

Zobacz wideo 14-letnia Maja Chwalińska o tenisowych marzeniach

Jest kolejna decyzja PZPN. Rozpatrzyli odwołania

Każdy z tych zespołów mógł się odwołać od decyzji Komisji Licencyjnej, co oczywiście uczyniły. Co postanowiła Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN? W komunikacie czytamy, że ws. Pogoni Grodzisk Mazowiecki komisja postanowiła: "przyznać klubowi Pogoń Grodzisk Mazowiecki licencję na rozgrywki Betclic 1. ligi w sezonie 2026/2027 na Stadionie MKS Znicz w Pruszkowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4 z nadzorem infrastrukturalnym oraz nałożyć na Klub środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 7.500 zł za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego".

W najlepszej sytuacji jest Zawisza Bydgoszcz, który dostał licencję i będzie musiał zapłacić jedynie karę w wysokości 5000 złotych.

Wikęd Luzino otrzymał licencję z nadzorem finansowym, infrastrukturalnym i administracyjnym i będzie musiał zapłacić karę 5000 złotych.

ŁKS Łomża otrzymał licencję z nadzorem finansowym i infrastrukturalnym. Klub będzie musiał zapłacić też 10 000 złotych za naruszenie kryterium F.04 oraz dyscypliny procesy licencyjnego.

Czym jest kryterium F.04? Chodzi o brak przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników, PZPN, WZPN, CAS oraz UEFA i FIFA, oraz z tytułu zobowiązań podatkowych i w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne. Najwidoczniej klub miał jakieś zaległości, za które został dodatkowo ukarany.

Wikęd Luzino i ŁKS Łomża otrzymały licencję na grę w II lidze, ale jeszcze nie wiadomo, czy któryś z tych klubów zagra w tych rozgrywkach. Oba zespoły zagrają w barażach o awans. ŁKS podejmie Górnika Polkowice, a Wikęd zagra na wyjeździe z KSZO Ostrowiec. Spotkania te zaplanowano na środę 3 czerwca.

Więcej o: