17. reprezentacja Europy idzie na całość. Sensacyjny ruch po latach upokorzenia

Pod koniec marca reprezentacja Walii przegrała z Polską w finale baraży w Cardiff i pożegnała się z marzeniami o awansie na Euro 2024. Wówczas szkoleniowcem zespołu z Wysp Brytyjskich był Robert Page. Po porażce z Biało-Czerwonymi nie zdecydowano się kontynuować współpracy z trenerem, który pracował w Walii od 2020 roku. Poznaliśmy nazwisko jego następcy.

26 marca 2024 roku w Cardiff odbył się finał baraży z udziałem reprezentacji Walii i Polski. Tam do wyłonienia finalistów mistrzostw Europy potrzebne były rzuty karne. W nich prawdziwym bohaterem został Wojciech Szczęsny, dzięki któremu Polska pojechała na Euro 2024.

Zobacz wideo Anglia marnuje swój potencjał! Latające kufle, awantury

Walia zmienia selekcjonera. Sensacyjne nazwisko

Po porażce z Polską stało się jasne, że Robert Page nie będzie kontynuował pracy na stanowisku selekcjonera reprezentacji Walii. Wśród potencjalnych następców wymieniano m.in. nazwiska Thierry'ego Henry'ego czy Willy'ego Sagnola. Ostatecznie żaden z nich nie poprowadzi Walijczyków.

We wtorek walijska federacja poinformowała, że nowym selekcjonerem reprezentacji został Craig Bellamy, który ostatnie dwa sezony spędził jako asystent Vincenta Kompany'ego w Burnley. Bellamy podpisał czteroletni kontrakt z federacją.

Craig Bellamy to postać dość kontrowersyjna. Kilka lat temu stracił prawo jazdy z powodu kierowania pod wpływem alkoholu. Ponadto przez lata walczył z depresją.- Nie potrafię się od tego uwolnić. Pierwszy raz to przyznaję. Miałem momenty dobre, potem złe. Przyjmuje leki - mówił w 2020 roku.

Bellamy jako piłkarz rozegrał 294 spotkania i zdobył 80 bramek w Premier League. Reprezentował m.in. Cardiff, Manchester City czy Liverpool. W kadrze narodowej rozegrał 78 spotkań. W 2014 roku zakończył piłkarską karierę i skupił się na trenerce. Pracował m.in. w akademii Cardiff czy Anderlechtu.

Walijczycy pierwsze spotkania pod wodzą nowego trenera rozegrają we wrześniu w ramach Ligi Narodów. Grupowymi rywalami będą reprezentacje Islandii, Turcji oraz Czarnogóry. Walia to w tym momencie 17. reprezentacja Europy według rankingu FIFA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.