Opłaca się grać w Europie! Kosmos. Tyle zarobią polskie kluby za LKE, LE i LM

Pieniądze leżą na ulicy, tylko trzeba je podnieść. Tak można określić sytuację polskich klubów w europejskich pucharach. Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław i Legia Warszawa mogą latem zapewnić sobie miliony złotych. Warunkiem jest oczywiście przejście eliminacji do poszczególnych rozgrywek. O jakich kwotach mowa? W najlepszym przypadku mistrz Polski może liczyć na nawet 80 milionów złotych!

Zakończyło się granie w ekstraklasie i Pucharze Polski w sezonie 2023/2024. Tym samym wiemy, które polskie kluby i na jakim etapie wystąpią w eliminacjach europejskich pucharów. I tak mistrz Polski Jagiellonia nie będzie rozstawiona w II rundzie el. Ligi Mistrzów. Wisła Kraków będzie rozstawiona w I rundzie el. Ligi Europy. Za to Legia Warszawa (rozstawiona) i Śląsk Wrocław (nierozstawiony) rozpoczną grę w II rundzie el. Ligi Konferencji Europy. 

Zobacz wideo Zenon Martyniuk wyznaje: To moja miłość

Gra w Europie to dla polskich klubów okazja do budowania własnej marki, promocji zawodników, a przede wszystkim szansa na zarobienie ogromnych pieniędzy. Ile mogą zarobić polskie ekipy w eliminacjach? Podstawowa kwota za każdą rundę to 175 tysięcy euro.

Dlaczego stała? Otóż w razie porażki zawsze pozostaje spadek do el. Ligi Europy (Jagiellonia) i Ligi Konferencji Europy (Wisła, także Jagiellonia, jeśli odpadnie w LE). Dodatkowo Jagiellonia może otrzymać 260 tysięcy euro, jeśli w ogóle nie awansuje do głównej fazy którychś z rozgrywek sygnowanych przez UEFA. 

Jagiellonia Białystok eliminacje Ligi Mistrzów rozpocznie od II rundy, ale w razie odpadnięcia, to spadnie do III rundy el. Ligi Europy. A jeśli odpadnie w III, to spadnie do IV el. LE. Analogicznie jest w przypadku Wisły Kraków w eliminacjach LE i spadkach do el. Ligi Konferencji Europy.

Ile pieniędzy może otrzymać Jagiellonia Białystok w el. LM:

 • II runda - 175 tys. euro,
 • III runda - 175 tys. euro,
 • IV runda (jeśli odpadnie i spadnie do Ligi Europy) - 4,29 mln euro za odpadnięcie + 3,17 mln euro za fazę ligową LE
 • jeśli awansuje do fazy ligowej - 18,62 mln euro.

A czy warto awansować do głównej fazy? Oczywiście. Za każde zwycięstwo w fazie ligowej LM UEFA płaci 2,1 mln euro, a za remis 700 tys. euro. 

Ile pieniędzy może otrzymać Wisła Kraków w el. LE:

 • I runda - 175 tys. euro,
 • II runda - 175 tys. euro,
 • III runda - 175 tys. euro,
 • IV runda (jeśli odpadnie i spadnie do Ligi Konferencji Europy) - 3,17 mln euro,
 • IV runda (jeśli awansuje do Ligi Europy) - 4,31 mln euro.

Za każde zwycięstwo w fazie ligowej LE UEFA płaci 450 tys. euro, a za remis 150 tys. euro. 

Legia Warszawa i Śląsk Wrocław także za każdą rundę zainkasują 175 tysięcy euro podstawy + kolejne setki tysięcy euro w zależności od tego, na jakim etapie zakończą eliminacje. W najgorszym wypadku będzie to 525 tys. euro, a w najlepszym 3,345 mln euro. 

Ile pieniędzy mogą otrzymać Śląsk Wrocław i Legia Warszawa w el. LKE: 

 • II runda - 350 tys. euro, 
 • III runda - 550 tys. euro, 
 • IV runda - 750 tys. euro,
 • awans do fazy ligowej - 3,17 mln euro.

Za każde zwycięstwo w fazie ligowej LKE UEFA płaci 400 tys. euro, a za remis 133 tys. euro. 

Wierzysz w awans polskich drużyn do fazy ligowej europejskich pucharów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.