Utalentowany syn legendy zadecydował ws. swojej przyszłości. Mógł grać dla Polski

Kilka lat temu pojawiły się pogłoski, że syn Andrija Szewczenki mógłby grać w przyszłości dla reprezentacji Polski. Nasza kadra była jedną z opcji. Do dziś nie było wiadomo, jaka przyszłość czeka Kristiana Szewczenkę. W końcu nastolatek dostał paszport konkretnego kraju. Dla mediów to oznacza tylko jedno - syn legendy podjął ostateczną decyzję ws. swojej kariery reprezentacyjnej.

Kristian Szewczenko stał przed dużym wyborem. Mógł się zdecydować na reprezentowanie jednego z czterech krajów - Polski, Ukrainy, Anglii i Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo Tajny plan Probierza. "Rozpuszczanie mgły, żeby namieszać w głowie przeciwnika"

Syn Szewczenki dokonał wyboru. Dostał paszport

W 2022 r. Andrij Szewczenko wprost mówił, że zazdrości synowi możliwości wyboru, bo to otwiera bardzo duże perspektywy. - Chciałbym móc stać przed takim wyborem. Bardzo bym chciał. Jeśli ma wybór, to będziemy musieli o tym porozmawiać - stwierdził wtedy legendarny ukraiński piłkarz.

Kristian Szewczenko miał możliwość ubiegać się o polski paszport. Jego matka, Kristen Pazik, ma polskie korzenie. Także z powodu matki nastolatek mógł wybrać USA. Kobieta pochodzi z Minneapolis, to córka byłego baseballisty, Mike'a Pazika.

Kristen Pazik ma też brytyjskie obywatelstwo. Do tego młody Szewczenko wychowywał się w Anglii, tam też rozwijał się piłkarsko, grając w akademii Chelsea. Dziś występuje w drużynie Watfordu U18. Dlatego perspektywa reprezentowania Anglii była najbardziej realna.

Ostatecznie wybór 17-latka padł na Ukrainę, którą mógł wybrać ze względu na ojca. Jak czytamy na stronie sport.nv.ua, syn legendy otrzymał ukraiński paszport, a cały proces zdobycia dokumentów zajął dwa miesiące. Pozostaje mu tylko złożenie odpowiednich wniosków do FIFA w związku z przyznaniem obywatelstwa.

Jeśli zrobi to wystarczająco prędko, to może zostać powołany już na marcowe zgrupowanie reprezentacji Ukrainy U19. Zdaniem ukraińskich mediów bardzo mocno na niego liczy Dmytro Mychajłenko, selekcjoner młodzieżowej kadry.

- Skaut reprezentacji Ukrainy był w Anglii i oglądał mecz Kristiana. Potem powiedział mi, że rozważa mojego syna jako kandydata do reprezentacji - powiedział Andrij Szewczenko 1 marca.

Drużyna Ukrainy do lat 19 zagra w marcu trzy mecze - z rówieśnikami z Macedonii Północnej (20 marca), Łotwy (23 marca) i Szwajcarii (26 marca). Wszystkie spotkania odbędą się w ramach eliminacji do Euro U19.

Kristian Szewczenko gra na pozycji środkowego napastnika. 10 listopada skończy 18 lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.