Awantura o polski klub. Wenta zwalnia najważniejsze osoby. PiS kontratakuje

Prezydent Kielc Bogdan Wenta odwołał najważniejsze osoby związane z Koroną Kielce. Według lokalnych dziennikarzy były trener polskiej kadry piłkarzy ręcznych "poczuł się urażony bezpośrednim stylem bycia i twardym stawianiem warunków przez Łukasza Jabłońskiego, prezesa Korony". W klubie panuje chaos, są apele do Wenty o zaniechanie dalszej rewolucji na szczycie klubu. Interweniować w tej sprawie chcą także politycy jednej z partii.

W czwartek pojawiła się informacja, że władze Kielc - na czele z prezydentem miasta Bogdanem Wentą - odwołały z funkcji Prezesa Rady Nadzorczej Piotra Dulnika, prezesa Suzuki Motor Poland, czyli głównego sponsora Korony. Z kolei Jakub Kilarski przestał być członkiem Rady Nadzorczej.

Zobacz wideo Gwiazdy sportu oszalały za padlem

Partia chce interweniować ws. Korony. Panuje chaos

Kieleccy dziennikarze podają, że decyzje Bogdana Wenty nie są podyktowane ani troską o klub, ani doszukaniem się nieprawidłowości w działalności Piotra Dulnika, Łukasza Jabłońskiego, czy innych osób. Wszystko wskazuje na to, że motywem jest zła relacja zawodowa na linii Wenta - Jabłoński. Mateusz Żelazny z TVP3 Kielce donosi, że w ten sposób Wenta chce dać do zrozumienia prezesowi klubu, że nie podoba mu się jego styl pracy i prowadzenia komunikacji z urzędem miasta. Jabłoński nie był skłonny ulegać wpływom Wenty i magistratu.

"Bogdan Wenta poczuł się urażony bezpośrednim stylem bycia i twardym stawianiem warunków przez Łukasza Jabłońskiego. Prezes Korony nie bił pokłonów przed prezydenckim majestatem, a co ważniejsze potrafił się skutecznie postawić i bić o swoje, co naruszało poobijane już mocno ego Wenty" - czytamy na Twitterze Żelaznego.

Miasto Kielce jest wyłącznym właścicielem Korony, ale decyzje Wenty są powszechnie uznawane za nielogiczne. Spotkały się ze sprzeciwem kibiców klubu, lokalnych polityków, dziennikarzy, pracowników Korony i mieszkańców Kielc. Panuje chaos organizacyjny, a prezydent Kielc naraża Koronę na straty finansowe. Najczarniejszym scenariuszem byłoby wycofanie się sponsora głównego. Dulnik i Suzuki włożyli sporo pieniędzy w funkcjonowanie "Złocisto-Krwistych". Ich wkład stanowi dziś ok. 30 proc. budżetu klubu.

Próbowano też doszukać się w działaniach Wenty motywów politycznych, ale wtedy zaszłyby kolejne zmiany w radzie nadzorczej Korony. Miejsce mógłby stracić Sławomir Gierada, który niedawno przeszedł z PO do PiS-u. Właśnie radni prawicowej partii chcą interweniować ws. Korony.

Jak podaje Damian Wysocki z portalu wkielcach.info, radni PiS chcą złożyć projekt rezolucji, która wezwałaby Wentę do zaprzestania kolejnych zmian personalnych we władzach Korony. W tym celu radni partii zamierzają wnieść o przeprowadzenie nadzwyczajnej sesji rady miasta.

"PiS będzie wnioskował o Nadzwyczajną Sesję RM w sprawie Korony. Przedkłada projekt rezolucji, dotyczącej zaprzestania dalszych zmian personalnych w klubie, aby go nie destabilizować" - czytamy.

W efekcie decyzji prezydenta Wenty i kielecki magistrat Piotr Dulnik złożył rezygnację z funkcji członka Rady Nadzorczej Korony. Miasto Kielce wydało oświadczenie ws. zamieszania w Koronie. Magistrat potwierdza, że zmiany miały miejsce, ale nie zamierza ich komentować.

"W czwartek 22 lutego 2024 r. odbyło się Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki Korona Kielce SA., podczas którego odwołano z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Pana Piotra Dulnika pozostawiając go jednocześnie w składzie Rady jako Członka. Rezygnacja Pana Dulnika z członkostwa w Radzie jest jego osobistą decyzją, której Miasto nie będzie komentowało. Niemniej Prezydent wyraził uznanie i podziękowania dotychczasowemu Przewodniczącemu za jego działalność w Radzie" - czytamy w oświadczeniu.

Według lokalnych mediów Wenta docelowo będzie chciał odwołać prezesa Jabłońskiego, mimo że to nie leży w jego kompetencjach. Spekuluje się, że spróbuje tego dokonać poprzez wymianę członków rady nadzorczej. W ten sposób zrzuci z siebie całą odpowiedzialność za przyszłość Jabłońskiego w klubie i przeniesie ją na nominowanych członków RN.

"Jednocześnie informujemy, iż z uwagi na fakt, że kwestie powoływania i odwoływania Prezesa Zarządu Korony znajdują się w kompetencjach Rady Nadzorczej, Miasto nie będzie zajmowało stanowiska w tej sprawie" - dodano.

Nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej Korony Kielce został Wojciech Chłopek, wiceprzewodniczącym Krzysztof Włodarczyk, a członkinią RN została Sylwia Służalec.

Bogdan Wenta zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych i wraz z końcem kwietnia ustąpi ze stanowiska prezydenta Kielc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.