I po co ten VAR? Gigantyczne zamieszanie. Zapadła historyczna decyzja

Choć technologia VAR jest od kilku lat obecna w piłce nożnej i znacznie ułatwia pracę sędziów, to zdarzają się także sytuacje sporne i błędne decyzje nawet po wideoweryfikacji. Nigdy wcześniej jednak nikt nie myślał o tym, aby z powodu błędu VAR anulować wynik meczu i rozgrywać go od nowa. Aż do teraz. Belgijski Związek Piłki Nożnej podjął historyczną decyzję!

23 grudnia 2023 roku Anderlecht zmierzył się u siebie z Genkiem w ramach 18. kolejki rozgrywek ligi belgijskiej. W trakcie meczu doszło do zamieszania podczas wykonywania rzutu karnego przez graczy Genku i w konsekwencji anulowania przez VAR prawidłowo strzelonej bramki.

Zobacz wideo Łukasz Piszczek wciąż w formie! Co za rajd

Historia tworzy się na naszych oczach! Mecz zostanie powtórzony przez VAR

Była 23. minuta wspomnianego spotkania kiedy Bryan Heynen nie trafił z rzutu karnego. Ostatecznie piłka wpadła jednak do siatki po dobitce Yiry Sora. Po szybkiej weryfikacji i sygnale z wozu VAR bramka nie został jednak uznana - zdaniem sędziów Sor wbiegał w pole karne za szybko. Problem w tym, że arbitrzy nie zauważyli, że jeszcze przed Sorem w pole karne wszedł jeden z graczy Anderlechtu - wszystko odbyło się więc zgodnie z przepisami.

W piątek 26 stycznia wieczorem Genk wydał komunikat, w którym poinformowano, że belgijska federacja podjęła decyzję o ponownym rozegraniu meczu z powodu błędu VAR i pokrzywdzenia klubu. "Rada Dyscyplinarna ds. Profesjonalnej Piłki Nożnej zdecydowała, że mecz pomiędzy Anderlechtem a KRC Genk z końca ubiegłego roku musi zostać powtórzony" - przekazano. To sytuacja bezprecedensowa - nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby mecz powtórzono z powodu błędu sędziów.

"Rada podzieliła argumentację KRC Genk, że sędziowie źle zastosowali reguły dotyczące karnego" - czytamy w dalszej części komunikatu. 

Anderlecht zamierza złożyć odwołanie od tej decyzji. - To zadziwiająca decyzja i złożymy od niej odwołanie. Czy będzie to przed Belgijski Trybunał ds. sportu, czy przed inną komisją? To jeszcze nie jest przesądzone. Żałujemy, że jest taka rozbieżność między decyzjami poszczególnych organów federacji - przyznał adwokat Anderlechtu Walter Damen cytowany przez belgijskie media.

 

#JedenDzieńDłużej - wygraj wyjątkową aukcję

Nasi siatkarze grają z nami #JedenDzieńDłużej! Z okazji wielkiego finału WOŚP zapraszamy do charytatywnego licytowania kapitalnych pamiątek i niezapomnianych przeżyć. Aleksander Śliwka zaprasza na prawdziwy siatkarski trening, a z ostatniego "złotego" sezonu reprezentacji Kamil Semeniuk ma dla Was swoją meczówkę z podpisami wszystkich kadrowiczów, a poza tym chce się z Wami spotkać przed czerwcową Ligę Narodów i wręczyć Wam bilety VIP. To kilka z naszych wielu aukcji charytatywnych w ramach tegorocznej akcji #JedenDzieńDłużej - Gazeta.pl dla WOŚP. Wszystkie środki z licytacji trafiają na Wielką Orkiestrę. Zapraszamy do licytowania pomysłów, które przygotowali wasza Gazeta.pl i przyjaciele. [>> LISTA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.